Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
moje wino zaciąga powietrza z zew.:pomocy: co robić!!??
:pomocy: winko z winogron stoi juz od połowy października, pod koniec grudnia zlałem je z nad osadu i wlałem do butli zpowrotem (droszke dodałem cukru bo było za gorzkie, może z tąd ten problem??), i wszystko było ok, troszke jeszcze popracowało i się uspokoiło, ale teraz zaciąga powietrza przez rurke do środka!! co mam robić??
niedodawałem do winogron nic oprócz wody i cukru.
czy to zaciąganie powietrza może być spowodowane zmianami temperatury otoczenia (np. w nocy jest napewno troszke chłodniej w domu)??
czy i wam się coś takiego zdarzało??
:pomocy:ratujcie moje 40 litrów:pomocy:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez aas
czy to zaciąganie powietrza może być spowodowane zmianami temperatury otoczenia (np. w nocy jest napewno troszke chłodniej w domu)??
czy i wam się coś takiego zdarzało??

no BRAWO!!!!:1miejsce::1miejsce::1miejsce:

przyponij sobie podstawy fizyki z podstawowki i ze szkoly sredniej tam ten problem byl omawiany :big:

aa zdarzalo zdarzalo i to nie raz...
poszukaj na forum troszke
Odpowiedz
wporządku, dzięki za odpowieedz, ale czy te winko może mi sie teraz popsuć??
czy moge spać spokojnie??
no bo ewentualnie jak ma sie zaraz zepsuć to siadam dziś z kumplem i się nic niezmarnuje :hahaha::jupi:hehe
Odpowiedz
nic mu sie nie stanie

poszukaj troszke!!!
Odpowiedz
no to luzzzz :spoko: , poszuka jeszcze na forum, ale kamień spadł mi z serca.
a spuszcze se troszeczke :D
:pijemy:
Odpowiedz
zawsze balonik z winem wstawiam do kartonu po sprzęcie rtv, lub owijam folią, papierem ... oczywiście wtedy, gdy stoi w miejscu gdzie bywają istotne różnice temperatury otoczenia (przy otwieranym oknie ...),
gdy jest podłoże z płytek, też warto postawić na czymkolwiek izolującym od zmieniającej się temperatury terakoty,
tak sobie radzę z urokami mieszkania w blokowisku :tancze:
Odpowiedz
a ja dodatkowo wlewam przegotowaną (czystą, bez drobnoustrojów) wodę do rurki i przytykam ujście rurki watą. Nawet jak zaciągnie do środka to czystą wodę, a wata zabezpiecza przed kurzem i robactwem.
Odpowiedz
zamiast waty proponuję kawałek gąbki, wygodne i żaden kawałek waty nie dostanie sie do niższej części rurki, a zdarzył mi się taki przypadek
Odpowiedz
A ja polecam plastikowe rurki. Oprócz innych zalet mają w komplecie zatyczkę, przez którą gaz przechodzi, a kurz i muszki - nie. :spoko:
Zamiast wody można wlać roztwór piro... .
Odpowiedz
Jarek jakie piro????????? On pisze o zaciąganiu do balona więc nie mam mowy o chemii!!!
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Jarek B
A ja polecam plastikowe rurki. Oprócz innych zalet mają w komplecie zatyczkę, przez którą gaz przechodzi, a kurz i muszki - nie. :spoko:
Zamiast wody można wlać roztwór piro... .

dokładnie tak robię, ale przy burzliwej fermentacji kapturki "wyskakują" w powietrze i dlatego pomysł z kawałkiem gąbki :big:
Odpowiedz
skorzystam z tej gąbki - to dobry pomysł, dzięki za odpowiedzi, dobrze wiedzieć że nie jestem sam z tymi fermentującymi problemami :D . Mój baniaczek jest w drewnianej skrzyni i obłożony siankiem, ale stoi na kafelkach, w przyszłym roku podłoże pod tą skrzynke jeszcze styropian :)
:polewam:

Skocz do: