Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czas dojrzewania aronii w 2009
Witajcie, czy uważacie że można już zbierać aronię?
Wydaje mi się że tegoroczne lato sprzyja wcześniejszemu dojrzewaniu owoców (Dolny Śląsk) i nadaje się już do wyrobu win.
Odpowiedz
Aronia na wino najlepsza jest przejrzała. Wydaje mi się że ciągle jest na nią zbyt wcześnie, nawet na Dolnym Śląsku.
Odpowiedz
Ja też uważam, że jest za wcześnie. CHoć mieszkam na północy i u nas zawsze kilka dni przyroda się spóźnia.
A dopiero zaczęła ciemnieć. Ja sobie zostawiam na wrzesień, może nawet na końcówkę września. Im później tym lepiej, tym słodsze:)
Odpowiedz
U mnie owoce już też są ładnie wybarwione i "napompowane" jak nigdy ale twierdzę, że dopóki nie zacznie lekko oblatywać lub marszczyć się jak sztruks to pozostanie na krzaku. Dam jej szansę:diabelek:
Odpowiedz
No to w takim razie i ja zaczekam, dzięki za rady :polewam:
Odpowiedz
ja bym poczekał jeszcze miesiąc (bez obaw nie spadnie)
Odpowiedz

Kurcze mi się wydaję bo i tak wszyscy mówią że aronia juz dobra jest, ale jak tak mówicie że lepsza przejrzała to poczekam te 2 tygodnie zobaczymy.

Acha mam pytanko jak smakuje wino z samej aronii, bo chcę takowe popełnić w tym roku oraz jakie proporcję moszczu do wody użyć 1:1 czy np 1:2 (1-aronia : 2-woda z cukrem):pytajnik:

Odpowiedz
Makowiec, mamy przepisy na stronie głównej. Kup sobie też jakąś książkę dla przyszłych winiarzy. Ułatwi to życie:)
Odpowiedz
Coś już tam wiem.... taki początkujący nie jestem:) kilka win już zrobiłem ale aronia to coś nowego, nie wiem czego się spodziewać jeżeli chodzio smak. Kilka przepisów juz przeczytałem i wychodzi na to że proporcje woda moszcz 3:1

dobrze myslę?
Odpowiedz
Czy aronia jest dojrzała najlepiej wiedzą ptaki. Jeśli zaczynają ją jeść o na pewno jest dojrzała. Jednego roku zdałem się na ptaki i niestety nie miałem już czego zbierać. Wystarczyły dwa dni pod koniec sierpnia.
Aronia to jeden z najlepszych owoców na wino, więc w tym roku nie dałem szansy ptakom i wczoraj wszystko oberwałem. Mam jeszcze parę krzaków w innej części ogrodu i tamte poczekają na drugi nastaw.

Według mnie aronia najlepiej smakuje w czystej postaci bez domieszek innych owoców. Nie lubię także aroniowego wytrawnego, bo tu ciężko wyczuć smak tego owocu.
Odpowiedz

Nie no nie ma bata żebym z ptakami sie dzielił aronią:nie: bo posiadam tylko z 6kg na krzaku, a z tego co tam doczytałem to 6kg starczy na gąsiorka 10l, wiec chyba też zbiorę owocki gdzieś w tym tygodniu......

Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Makowiec

Kurcze mi się wydaję bo i tak wszyscy mówią że aronia juz dobra jest, ale jak tak mówicie że lepsza przejrzała to poczekam te 2 tygodnie zobaczymy.

Acha mam pytanko jak smakuje wino z samej aronii, bo chcę takowe popełnić w tym roku oraz jakie proporcję moszczu do wody użyć 1:1 czy np 1:2 (1-aronia : 2-woda z cukrem):pytajnik:

Wczoraj dzwoniłem do mego aroniowegp dostawcy, wg jego jeszcze jest niedojrzała zwłaszcza na na własne potrzeby. Dobra będzie za ok 2 tygodnie. Tak to wygląda na podlasiu, ale u Ciebie pewnie dojrzeje wcześniej choć niewielkie przeczekanie napewno jej nie zaszkodzi.
Aronie robiłem w proporcjach ok 1:1 sok/woda z niewielkim dodatkiem kwaśnych węgierek . Wg mnie, po roku wyszło bardzo dobre półwytrawne o odpowiedniej kwasowości i ekstraktowości. Sama aroniowa cierpkość niewielka.
I takie własnie mam zamiar powtórzyć w tym roku.
Odpowiedz
Ja robiłem, to stosunek woda-moszcz wychodził coś koło 3-1.
Odpowiedz
kurcze mi nie starczy aronii żeby 1:1 zrobić, więc na początek 1:2 (6kg=10L) i zobaczymy co to z tego wyjdzie...... no napewno się wypije amatorów wina nie brakuje ;) :pijemy:

Odpowiedz
Przepraszam za może nieco offtopowe pytanie, ale czy możecie mi powiedzieć, czy na poniższych zdjęciach jest aronia, czy coś innego? Nigdy wcześniej nie zbierałem ani nie kupowałem aronii, więc wolałbym się upewnić przed ew. zebraniem i przerobieniem :). Jakość zdjęć niestety nie jest rewelacyjna, były robione komórką.

[Obrazek: aronia1.jpg]

[Obrazek: aronia2.jpg]
Odpowiedz
Aronia
Odpowiedz
Zdecydowanie aronia. :tak:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Feniks79
Witajcie, czy uważacie że można już zbierać aronię?

Dzisiaj jadlem aronie z krzaka (po przymrozkach). Jest pyszna.
Bede nastawial wino.

pozdrawiam
pluton

Skocz do: