Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze aroniowe.
Witam serdecznie. Pisze z zapytaniem o bulgotanie wina.
Zostalo nastawione 19.09
- 5 litrow soku z aroni zrobionego w sokowniu z nie mrozonych aroni
-13 litrow wody
- 5 kilo curku
- 20 g kwasku

Dzis zmiezone blg ktore wynosi 14, wczesniej zmiezone bylo 17.10 i wynosilo 15.

Mam pytanie, bo winko pyka tak raz na 2 minuty. Czy robic restart czy czekac az przerobi cukier ?
Jakies porady ? Wyczuwalny jest troszeczke alko ale bardziej slodkosc :)
Dziekuje za kazda porade z gory
Odpowiedz
Czekać niech sobie pyka i mierzyć Blg to dopiero miesiąc.
Moim zdaniem zbyt dużo wody no i nie piszesz jakich użyłeś drożdży.
Odpowiedz
Pracuje wolno, ale pracuje. Może mu zimno, a może szczypta pożywki pogoni drożdże.
Odpowiedz
Z mojego doświadczenia powiem, że nastawy aroniowe długo fermentują,
tj drożdże (te ze spokojniejszych, ja robię na Burgundach) w nich ciężko wyżerają cukier.
Zgadzam się z Ryniem, musi dłuuużej pofermentować,
jednak warto, myślę że wino z aronii, to dooobre wino ;)
Wody za dużo dałeś, połowa z tego było było w sam raz, a kwasek nie potrzebny (ja nie dodaję).
Nie zlewaj i staraj się podtrzymać fermentację (pożywka wskazana - tylko nie przesadź - 1-2g, cukru nie dodawaj już przypadkiem).
Jeżeli już raz zlałeś (tak przypuszczam, że nie fermentujesz już miazgi), pozostaje cierpliwie czekać, albo zapomnieć na pół roku o tym winie (no może nie do końca, trzeba jednak uzupełniać wodę w rurce ferm. ;) )
Odpowiedz
drozdze biowinu aktywne, polecane na forum ale nie pamietam v chyba cos tam. Przepis z kartki biowinu x2. Pozywki troszke dorzucalem. Fakt moze za zimno, przykryte kocem ale moze mu za malo.
ZLewac nie zlewalem jeszcze bo nie bylo sensu tak mi sie wydaje.
Odpowiedz
Fermentujesz cały czas w miazdze? Miesiąc? Gniotłeś owoce?
Sorry że straszę :diabelek: zerknąłem do notatek, ja fermentowałem w miazdze 51 dni.
Odpowiedz
napisalem ze w sokowniku sok robilem
Odpowiedz
Nie doczytałem, sokownik bueeee.
No to jak pisałem wcześniej, dodać pożywki i niech stoi z pół roku.
Co miesiąc obserwuj blg.
Odpowiedz
nie robic restartu rozumiem. A mam pytanie takie fusy sie pojawily na gorze, czy to jakies zlepki aroni sie potworzyly ??
Odpowiedz
Dziwne, może to sokownik Ci coś urodził z tej aronii :lol:
wrzuć zdjęcie tych fusów.
Odpowiedz
http://yfrog.com/eldsc01881tj zobacz czy zadziala linka
Odpowiedz
mam pytanie czy to aroniowe to takie powolne wino ? blg nie spada wcale, nie psuje sie... czasem bulgnie, woda w rurce podnosi sie i opada...
Odpowiedz
(21-11-2010, 09:47)B4rt4s napisał(a): woda w rurce podnosi sie i opada...

Zazwyczaj to wskazuje na nieszczelny nastaw. Musisz sprawdzić czy między butlą-korkiem i korkiem-rurką jest wszystko w porządku bo może gdzieś masz przebicie CO2.
Odpowiedz
zaklejone, juz przy poprzednim tak zrobilem. martwi mnie ze to blg nie spada :(
Odpowiedz
dawno sie nie odzywalem. przez ten czas dolalem 2 matke gdyz wino nic nie spalalo cukru. przed momentem sprawdzilem blg i dalej 15 :( nic nie dosypywalem cukru.
wino slodkie nie da sie ukryc alkohol czuc.
poradzcie jak sie choc troche pozbyc cukru dodam ze dalej bulga, wino po 2 zlewach.
Odpowiedz
a pożywki ile dałeś?
aroniowe jest powolne i potrzebuje pożywki. Ja w tym sezonie robiłem z aronii i pracowało bardzo wolno. Robiłem na drożdżach Chablis i wyszło mi ok. 11% półwytrawne i bardzo dobre już, choć z lekką goryczką.
Odpowiedz
pozywke dodalem ze 4g razem. goryczki 0 restart innymi drozdzami ? podejzewam ze za duzo poszlo od razu cukru
Odpowiedz
No nie wiem czy ci się uda restart

Ekspertem nie jestem ale trochu za słodkie słodkie to twoje winko a i procentów też już trochu ma.

Możesz zrobić drugi nastaw z aronii mocny i wytrawny a po od fermentowaniu zmieszać [ kupażować]

Albo nastawić winko z aronii np z 10l na mocnych drożdżach
bez dodawania cukru i jak przerobi cukier z owoców to dodawać partiami ten przesłodzony nastaw.

Skocz do: