Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pirosiarczyn potasu czy pirosiarczyn sodu?
Witam,

Którego związku używa się przy odkażaniu balonów i butelek, pirosiarczynu potasu czy pirosiarczynu sodu? Gdzies doczytałem się, że pirosiarczynu sodu używa się do odkażania, natomiast pirosiarczynu potasu do siarkowania. Chciałbym się jednak upewnic.

Pozdrawiam,
Rodmin
Odpowiedz
Tak jest rzeczywiscie, do siarkowania moszczu i wina pirosiarczyn potasu, a pirosiarczyn sodowy ma silne własciwosci odkażające. Natomiast nie ma żadnych przeszkód w używaniu pirosiarczynu potasu do odkażania. Ja osobiscie posiadam tylko ten związek i uznaję go za uniwersalny.
Odpowiedz
Podstawową różnicą pomiędzy piro. sodu i potasu jest cena.
P. potasu czda kosztuje około 10zł/100g, natomiast p. sodu spożywczy - 80zł/25kg. Wg. informacji uzyskanych od głównego technika POCh. p. sodu ma lepsze własciwosci odkażające, jednak pozostaje po nim słonawy posmak.
Z powyższych względów do siarkowania wina stosuje piro. potasu a do dezynfekcji piro. sodu.
Odpowiedz
Pirosiarczyn sodu i potasu praktycznie mają te same własciwosci odkażające, z tym , że w p. sodu znajduję o ok. 12 % więcej SO2 niż w p. potasu. Do siarkowania wina używa się tak małych ilosci pirosiarczynów, że rodzaj kationu nie ma tu chyba żadnego wpływu na smak wina. Ja osobiscie wolę używac do odkażania roztworu SO2 - po dodaniu paru cm do balonu czy butelki naczynie wypełnia się silnym zapachem SO2. Poza tym łatwiejsze odmierzanie - wystarczy pipeta. Na ale 6% S02 nie jest powszechnie dostępny :(
Pzdr
Odpowiedz
A wspominany przez ciebie roztwór kwasu siarkowego IV nie jest przypadkiem jakos nietrwały?
Odpowiedz
Kwas siarkawy (czy tam siarkowy(IV) w nowej nomenklaturze) nie jest nietrwały w rozcieńczonych roztworach wodnych (a 6% to chyba jest dosc rozcieńczony :) ). Ustala się stan równowagi z gazowym SO2 nad roztworem i jest spox.

/sasza
Odpowiedz
Wczoraj widziałem u jednego winiarza butlę ze sprężonym SO2 z precyzyjnym sprzętem do odmierzania, długim wężykiem oraz dyszą z ciężarkiem na końcu. Sprzęt pochodził z Niemiec.
Odpowiedz
Cytat:Originally posted by Wesoly
Wczoraj widziałem u jednego winiarza butlę ze sprężonym SO2 z precyzyjnym sprzętem do odmierzania, długim wężykiem oraz dyszą z ciężarkiem na końcu. Sprzęt pochodził z Niemiec.
No proszę, to już taki sprzęt trafia pod nasze strzechy:o
W takim razie własciciela poproszę o informację o cenie, a mądrego chemika o wykład na temat zalet i wad stosowania gazu w stosunku do piro:pomocy:
Odpowiedz
Może nie jestem chemikiem, ale:

Zalety:
Stosując gaz nie wprowadzasz dodatkowych kationów do roztworu (sód bądź potas).

Wady:
Zwykle ciężej jest dokładnie dozowac ilosc SO2.

Jesli to urządzonko dobrze dozuje, a ma na to szansę, to powinno byc cacy.
Odpowiedz
Sprzęt umożliwiał dozowanie SO2 z dokładnoscią do 0,5g! Gaz poprzez odkręcenie zaworu wpuszczało się w odpowiedniej dawce do szklanego cylindra, z pomiarką, a nastepnie już potrzebną dawkę wtłacza się do wina, butli, beczki, kadzi, itp.

Postaram się niebawem dowiedziec cos więcej co do dokładnej zasady działania oraz ceny.

Podejrzewam, że w Polsce u któregos z dystrybutorów gazów technicznych SO2 jest również dostępny.
Gaz jest dostępny w BOC

UWAGA!
W butli jest 74kg gazu!
Odpowiedz
Dla małych nastawów, rzędu 10-20 litrów, dokładnosc 0,5g SO2 to ciut maławo. Nie przeprowadzając żadnych obliczeń i celując "na oko", wydaje mi się że to będzie w okolicach dokładnosci +/-0,75g pirosiarczynu potasu, może nawet gorzej.
Odpowiedz
Osoba, która posiada sprzęt ze sprężonym SO2 robi nastawy ciut większe...
Przy okazji postaram się zrobic zdjęcie tego dozownika.
Odpowiedz
Hmmm...więc co się stanie z nastawem stabilizowanym pirosiarczynem sodu? Pytam z czystej ciekawości. Czy wpłynie to jedynie na smak wina czy może decydują o tym skutki zdrowotne? Mam w domu około kilograma piro sodu i używam go jedynie do odkażania. Ciekawi mnie co by stało się gdybym próbował ubić drożdże właśnie tym sodowym.
Odpowiedz
@CzarnyHetman. Jak stosujesz pirosiarczyn sodu tylko do odkażania naczyń, to na tym pozostań, bo każda ingerencja środkami chemicznymi w wino zmienia jego walory smakowe, ale to nie jest jeszcze najgorsze, ale jest tym to, że trujesz siebie i tych, których tym winem częstujesz, więc w przyszłości zastanów się, czy warto dodać do nastawu, lub już do gotowego wina czegokolwiek, oprócz tego co w nim tak naprawdę powinno się znajdować.
Na zdrowie.
Odpowiedz
Mam jedno pytanie w związku z piro sodu.
Czy dawka tego piro do odkażania sprzętu jest taka sama jak piro potasu?
Na butelce nic o tym nie ma. Jest tylko to, że szkodliwe/trujące/pewna śmierć i wezwać lekarza/rodzinę/grabarza.
Moje piro.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Jeżeli do odkażania to tak samo jak z potasu, do innych zabiegów winiarskich się nienadaje.
Lech
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź.

Piro sodu będzie tylko do odkażania. Później poszukałem na alledrogo. Na piro w paczkach było napisane, że do odkażania należy dawać 20 g/l wody. Czyli 4 razy więcej niż piro potasu. Wolałem mieć wszelką pewność.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Skocz do: