Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z polskiego na nasze (jak przeliczyć Bllg na % alkoholu)
Pozostaje więc pytanie : Po co dawać ryż do ryżowego?;)
Odpowiedz
dla zasady :hahaha:
Odpowiedz
Ryż w ryżowym to jak makaron w rosole. Bez może też być, ale to już nie ten rosół. :fajka:
Odpowiedz
z tą różnicą że ten makaron w rosole się je, a ryż się odcedza :big:
Odpowiedz
Ale za to na ryżu to gołębie mają niezłe odloty :D
Odpowiedz
A co wy tak debatujecie, jakbyscie wczoraj sie urodzili pod budką z piwem.
Jak nie daje alkoholu to juz niepotrzebne?. To, że nie fermentuje skrobia zawarta w ryzu nie znaczy, że ryz nie ma wpływu na smak wina.
To może "WINO" z samej wody i cukru wystarczy? - alkohol bedzie :(
Odpowiedz
He hehe, Darku masz rację, dyskusja zeszła na PSY. Bo każdy przeca wie, że ryż jest dobry i basta. Daje winku aromat i smak stoków, na których rósł.
Odpowiedz
Raczej bajorek :diabelek:
Odpowiedz
I stóp zbierających. :mad:
Odpowiedz
Bleeeeeeeeeeee :kwasny:
Odpowiedz
Nie wiem, czy ktos jeszcze przeglada ten temat, ale ja sie przyczepie troche do metody opisanej przez Dido, nie dla samego rpzyczepiania, ale w celu wyjasnienia, oczywiscie.
Dido pisze:

"1000 g roztworu składa się wiec ze 190 g cukru i 810 g wody
810 g wody to 810 ml"

To prawda o cukrze, ale te 810g to jest wody i niecukrow chyba, bo przeciez wczesniej zakladalismy ich istnienie, odejmujac poprawke :niewiem:
Jesli tak, to 810g wody i niecukrow zajmuje cos chyba inaczej niz 810ml :niewiem:

A w ogole, czy zgodnie z postulatami przedmowcow, ten sposob Dido zostal gdzies "na wierzchu" podpiety?

Pzdr
Odpowiedz
Nie wody a moszczu czyli soku. Jeżeli moszcz był rozrabiany z wodą wtedy też dajesz odpowiednią korektę. W obliczeniach nie jestem najlepszy ale wydaje mi się że różnica gęstości moszczu a wody są podobne więc 810g moszczu (razem z niecukrami) można chyba w przybliżeniu przyjąć że to 810 ml. Być może się mylę więc niech ktoś poprawi.
Odpowiedz
No w pewnym sensie to racja, ze mozna w przyblizeniu przyjac 810 ml, ale po co w takim razie dokladne wyliczenia. Przeciez woda w temperaturze 20 stopni tez nie ma gestosci 1 g/cm3, tylko mniej.
Gdyby wiec po prostu zalozyc jakas srednia gestosc moszczu (z zawartym w nim cukrem), przeliczenie byloby bardzo prostu.
A propos - RM podaje wartosc 1.06 - 1.12 g/cm3.
Pzdr
Odpowiedz
Panowie - zapędziliście się w kozi róg. Dido podał sposób przeliczenia ilości gramów cukru w kilogramie roztworu na gramy cukru w litrze roztworu. Do tego obliczenia bierze sie pomiar w Blg już po odjeciu poprawki na niecukry. Skala Ballinga odnosi sie do czystych, wodnych roztworów sacharozy. Po odjeciu poprawki na niecukry (abstrahując od tego na ile dokładna jest przyjeta poprawka) te przeliczenia z g/kg na g/l to juz tylko i wyłącznie czysta matematyka.
Gzeho - a co Ci przyjdzie ze średniej gestości moszczu? - do czego chcesz to zastosowac??
Odpowiedz
Darku,
Ja mam nadzieje, ze sie za bardzo nie wysuwam przed szereg, ta nikla ilosc gwiazdek przy nicku o czyms jednak swiadczy.
Chodzi mi jednak glownie o pewne niescislosci przy tym przeliczaniu z g/kg na g/l (punkt 3 w poscie Dido).
Jak pisalem wyzej, dido pisze
"190g cukru w 1000g roztworu"
"1000 g roztworu składa się wiec ze 190 g cukru i 810 g wody"
"810 g wody to 810 ml"
Zgadzam sie - zakladajac, ze poprawka na niecukry jest prawidlowa, w 1000g roztworu jest 190g cukru.
Ale w tym 1000g roztworu nie jest 810 wody, tylko wody i niecukrow.
Gestosc samej wody nie jest rowna 1kg/l, wiec 810g wody to nie dokladnie 810 ml tylko troche wiecej (pwowiedzmy 825 ml).
A poza tym, w tych pozostalych 810g roztworu sa te nieszczesne niecukry.
Stad to przeliczenie jest obarczone pewnym bledem. Czy znaczacym, to juz dyskusja dla pewnie bardziej doswiadczonych forumowiczow.
Ja sobie natomiast mysle, ze jesli zalozyc gestosc moszczu np. 1.07 kg/l. W zwiazku z tym 1000g moszczu (z cukrami i niecukrami) zajmuje 1000/1070 = 935 ml.
A wiec, za Dido X= 190 x 1000 / 935 = 203.2 g/l.
Mysle, ze dokladnosc porownywalna, a jesli by np. zwazyc 1000 ml moszczu, pewnie lepsza.
Jesli sie myle, prosze - wyprowadzcie mnie z bledu, w koncu jestem mocnym nowicjuszem.

Pzdr
Odpowiedz
Gzeho- ale Dido już na samym poczatku odjął poprawke na niecukry. Z pomiaru wyszło np. 23 Blg a po odjeciu niecukrów masz 19 Blg - i dalej to juz tylko przeliczenie z g/kg na g/l - skoro odjeto poprawkę na niecukry to masz teraz tylko wodę i cukier. Fakt gestości wody pomijam bo to szczegół nie wpływający istotnie na wynik pomiaru i obliczeń.
Co do średniej gęstości - balingomierz to nic innego jak densymetr (gęstościomierz) - jedynie wyskalowany nie w g/dcm3 a w Blg - pomiar opiera sie jednak na gestości moszczu. Twoje zakładanie średniej gestości jest niecelowe bo np. gdybysmy mieli moszcz który pokazywałby 20 Blg w pomiarze bezposrednim, to odpowiadałoby to gestości 1080 g/dcm3 - przeliczyć Blg (lub Bx) na gestość jest dość prosto (wzór podany przez JM np. G=266/(266-Blg) ).
Mozna oczywiscie posługiwać się gęstością: czyli zmierzyc Blg (no np. 23), odjąć poprawke na niecukry czyli mamy już 19 Blg i teraz przeliczamy na gęstość: 19 Blg= 1077 g/dcm3 i dalej tak jak podałeś: tylko gdzie tu różnica w stosunku do obliczeń Dido? Tyle samo obliczeń, jedynie bład wynikający z gęstości wody w temp. ok. 20 st.C byc może wyeliminowany (o ile wzór JM to uwzglednia) - ale ten błąd to pomyłka rzedu 0,1% alkoholu - wiec w porownaniu z dokładnoscią pomiaru cukromierzem i przyjetą "na wiarę" poprawką na niecukry - to bez żadnego znaczenia.

Jak chcesz byc taki dokładny to zbadaj zawartość cukrow redukujących w moszczu w laboratorium IJHARS - koszt ok. 60 zł :) - bedziesz wiedział z dokładnością do 1 g :)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez DarekRz Jak chcesz byc taki dokładny to zbadaj zawartość cukrow redukujących w moszczu w laboratorium IJHARS - koszt ok. 60 zł :) - bedziesz wiedział z dokładnością do 1 g :)
Mimo tego, że nie wiem, co to IJHARS :glupek: , pewien jestem, że jedynie metody analityczne są w stanie zapewnić wysoką dokładność pomiarów w tak złożonym układzie, jak moszcz czy wino.
Inna kwestia, czy taka dokładność ma w ogóle jakikolwiek sens dla nas.
Szczerze powiem, że śmieszą mnie troszkę obliczenia z użyciem współczynników i liczb typu 0,62 czy 27,48 (jeszcze lepiej 0,1974), kiedy poprawkę na niecukry przyjmujemy np. 4. Gwarantuję, że czasem będzie ona dla czystego moszczu 2, a czasem 5. Kiedy jaka? A tego, to już bez poważnej analizy nie powie nikt.
Jaka jest w ogóle dokładność pomiaru gęstości winomierzem? Wątpię, żeby lepsza, niż 1 Blg. Kto widział "zawodowy" aerometr, wie, dlaczego.
Dodatkowe błędy wprowadza poprawka na alkohol, którą uwzględniamy przy pomiarze końcowym, a która też jest wynikiem tajemniczych uśrednień.
Jakie z tego wszystkiego wnioski? Mierzyć, oczywiście trzeba. Mierzyć trzeba po to, żeby zamiast planowanego wytrawnego wina z 12% alkoholu nie zrobić słodkiego 15% i na odwrót. NIE DA SIĘ takimi metodami zrobić wina z zawartością alkoholu 12,3% !!!
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Maciej
[NIE DA SIĘ takimi metodami zrobić wina z zawartością alkoholu 12,3% !!!

Dać to się da. ZAPLANOWAĆ się nie da :)

/sasza
Odpowiedz
IJHARS - Inspekcja Jakosci Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez sasza
Dać to się da. ZAPLANOWAĆ się nie da :)
/sasza
A tak naprawdę, to się da i zrobić i zaplanować, ale nie jednocześnie :big:
No i jeszcze potem nie da się zmierzyć, czy ono aby ma te 12,3, czy nie ma.

Jeszcze jedno drobniutkie pytanko: z jaką dokładnością, czym i jak Drodzy Koledzy mierzycie objętość nastawu?
Tzn. mieszając np. wytłoczony moszcz z wodą, cukrem/syropem, dodając MD i dokonując wszelkich innych operacji (a choćby usuwając osad drożdżowy, który jest częściowo ciałem stałym i do objętości nastawu liczyć się nie powinien) uwzględniacie to wszystko?
Bo jeśli nie, to na pomiarze objętości błąd wynosi jakieś 5% lekko. A potem to 0,1974...
Odpowiedz
Witam !

Mam takie pytanko - cukromierz zakupiony z biowinu ma instrukcje. W niej pisze że w obliczeniach uwzgledniono wpływ obecności niecukrów w moszczu.

Sprawdzałem cukromierz nalewając wody i pokazywał - 0.

Zmierzyłem moszcz wyszło 18 blg - winogrona czerwone dostałem w prezencie, wiec nie mogłem czekać by zblizyły sie do ideału 23 blg.

I teraz jeżeli 18 BLg = 8,3% alkoholu w moszczu tak pisze w tabelce.

Jeżeli pisze, że w obliczeniach jest poprzwka na niecukry to już nie muszę odejmować 4 stopni?

Pytanko czy cukromierz sie myli czy tabelka albo ja.

ps: mało pisze choć często zaglądam na forum ;)

Pozdrawiam
Odpowiedz
Isie,
powinieneś uważnie przeczytać instrukcje dodaną do cukromierza. Moja instrukcja składa się z dwóch części. W części "Pomiar stężenia cukru w nastawie" nie zauważyłem żadnej wzmianki na temat uwzględniania niecukrów. W części "Obliczanie stężenia alkoholu w winie" jest napisane "w obliczeniach uwzględniono wpływ niecukrów w moszczu". Wynika to z prostego faktu że od początkowego wskazania cukromierza odejmujemy wskazanie końcowe a więc zawartość niecukrów redukuje się. Wartość x symbolizująca ilość niecukrów we wskazaniu początkowym odejmuje się od wartości x we wskazaniu końcowym.

Zatem poziom niecukrów uwzględniono w obliczeniach a nie w konstrukcji cukromierza!
Odpowiedz
Witam.Pewnie pytam o banał ale od kilku dni krążę po forum i czytam o obliczeniach i się zapętliłem.
Dido napisał:
3. Uzyskany wynik w Blg przeliczamy na g/l w przypadku, gdy jest więcej niż 10 Blg, (jesli mniej to możemy przyjąc ze jest tyle g/l, co Blg x 10).

Wyszło nam 23 Blg - 4 (niecukry) = 19 Blg, to jest: 190 g cukru w 1000 g roztworu
1000 g roztworu składa się wiec ze 190 g cukru i 810 g wody
810 g wody to 810 ml
190 g cukru to 190 x 0,62 = 117,8 ml, w zaokr. 118 ml

No właśnie. Mamy np. blg po poprawce na niecukry 12 to 120 gx0,62=74,4ml - coś nie tak bo dla blg 10 dla uproszczenie przyjmujemy 100ml.
Pomóżcie bom zbłądził.:pytajnik:
Odpowiedz
olos23,
nie bardzo rozumiem jakie jest pytanie.
blg 10 w uproszczeniu to 100 g cukru w litrze nastawu (w uproszczeniu w litrze nastawu a nie w kilogramie nastawu jak było by dokładnie). Co się nie zgadza?
Odpowiedz
No właśnie.
blg 19 to
190 g cukru to 190 x 0,62 = 117,8 ml, w zaokr. 118 ml
to
blg 10 to
100 g cukru to 100 x 0,62 = 62 ml a przyjmuje się, że 100g=100ml
Tak to zrozumiałem.
Odpowiedz

Skocz do: