Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z polskiego na nasze (jak przeliczyć Bllg na % alkoholu)
olos23,zaczynasz obliczenia, ale nie kończysz.
23Blg po odjęciu poprawki 190gr cukru/1kg roztworu=205gr cukru/1litr
Nie rozumiesz tego do końca,przejście z gram cukru na ml roztworu to nie jest koniec obliczeń.
19 Blg to 205 gr cukru /1 litr
10 Blg to 104 gr cukru/1litr
Odpowiedz
OK. Teraz zajarzyłem. Dzięki male. Teraz to takie proste,ale ostatnio mam NBCNW(notoryczny brak czasu na wszystko) i trochę się zakręciłem. Jeszcze raz dzięki.
Odpowiedz
mam pytanie w tym kalkulatorze podane jest "ilość wina" Jest to tylko ilość wody czy takze nalezy doliczyć substancje stałe jak rodzynki ??
Odpowiedz
Znajomy mi dzisiaj powiedział, że jeżeli nastaw ma np 24blg, to wino uzyskamy 12%(błąd 1% do góry lub w dół), wytrawne. Miał racje?
Odpowiedz
Nie miał racji. Zupełnie nie uwzględnił ballingu końcowego.

Prosty a dokładny rachunek to:
moc%=1/2*(balling poczatkowy - balling końcowy)
Odpowiedz
Zaraz zaraz, bo zaczynam sam się gubić.

Dwa posty wyżej piszesz

(28-10-2008, 20:30)olos23 napisał(a): Wyszło nam 23 Blg - 4 (niecukry) = 19 Blg, to jest: 190 g cukru w 1000 g roztworu
1000 g roztworu składa się wiec ze 190 g cukru i 810 g wody
810 g wody to 810 ml
190 g cukru to 190 x 0,62 = 117,8 ml, w zaokr. 118 ml

i dalej powinno być, że przy 19 Bllg mamy

190 g cukru w 810 ml (wody) + 118 ml (cukru) = 928 ml roztworu

czyli w litrze roztworu mamy (190x1000):928 = 205 g cukru

Dla 10 Bllg wychodzi 104g cukru w litrze roztworu.

Dla "zgrubnych" obliczeń jak najbardziej można przyjmować zaokrąglone wyniki czyli 10 Bllg to 100 g. Należy jednak pamiętać, że przy wyższych wartościach Bllg ta różnica jest już znacząca i należy policzyć dokładnie albo skorzystać z tabeli porównawczej.

Odpowiedz
(30-03-2010, 15:07)t_nowacki napisał(a): Nie miał racji. Zupełnie nie uwzględnił ballingu końcowego.

Prosty a dokładny rachunek to:
moc%=1/2*(balling poczatkowy - balling końcowy)

Miał rację, bo użyl słowa "wytrawne".

Nie miał racji jesli ma się to odnosić do np. ryżowca lub innych win gdzie nie ma poprawki na niecukry lub jest bardzo mała.
Odpowiedz
Proszę o pomoc.
Przeczytałem powyższe posty i nadal do końca nie rozumiem.
Nastawiłem różano-głogowe .5 kg. dzikiej róży, 3kg głogu, 7,5kg cukru. drożdże aktywne Lalvin EC-1118. Blg po zakończeniu fermentacji (-2) Wyszło po odciśnięciu owoców 20 l wina. Ile to ma procent?
Mikar
Odpowiedz
(23-11-2011, 10:20)mikar napisał(a): Proszę o pomoc.
Nastawiłem różano-głogowe .5 kg. dzikiej róży, 3kg głogu, 7,5kg cukru. drożdże aktywne Lalvin EC-1118. Blg po zakończeniu fermentacji (-2) Wyszło po odciśnięciu owoców 20 l wina. Ile to ma procent?
Mikar

Według tego wychodzi bardzo dużo bo ponad 20%, więc wszystko zależy od pracy drożdży. W smaku nie masz ulepku słodkiego?
Odpowiedz
(23-11-2011, 10:45)dewas napisał(a): W smaku nie masz ulepku słodkiego?

Przy minus dwóch ??? :chytry:

MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
7500/20/17=22%
Blg = -2 ?
Wszystko dobrze kolego podałeś, bo jakieś dziwne te dane z tym Blg?
Czuć słodkość w winie? Może cukromierz masz do :tylek:
Odpowiedz
Panowie co Wy z tą słodkością? Wino jest wytrawne.Cukromierz sprawny.
Odpowiedz
@mikar - Masz około 22%.
@maciek1987r - Możliwe, mojemu koledze te maluchy zatrzymały się z wynikiem ok. 21%.
Odpowiedz
Myślę że to wino ma około 19 %.
Przecież do obliczeń trzeba uwzględnić nie tylko ilość otrzymanego wina po odciśnięciu ale ilość łącznie z tym winem które się z miazgą wyrzuca (nie wiemy czy Mikar wyrzucił odciśniętą do sucha miazgę czy mokrą ciapkę i ile tego było).
Odpowiedz
Miazga odciśnięta prawie do sucha.
Odpowiedz
(24-11-2011, 08:27)Beznicki napisał(a): Myślę że to wino ma około 19 %.
Przecież do obliczeń trzeba uwzględnić nie tylko ilość otrzymanego wina po odciśnięciu ale ilość łącznie z tym winem które się z miazgą wyrzuca (nie wiemy czy Mikar wyrzucił odciśniętą do sucha miazgę czy mokrą ciapkę i ile tego było).

Coś pokręciłeś albo ja coś źle zrozumiałeś. Według Ciebie jeśli np z nalewki wiśniowej, która ma 30 % usunę wiśnie to nalewka będzie miała 20% alkoholu.
Odpowiedz
Myślę, że Beznicki miał na myśli to, że część alkoholu została w owocach, a więc początkowa objętość nastawu była większa(to wino, które jest + to co zostało w owocach), a więc stężenie cukru było mniejsze. Ale miazga została odciśnięta, więc nie ma tego problemu.
Odpowiedz
(24-11-2011, 17:50)mkosicki napisał(a): Ale miazga została odciśnięta, więc nie ma tego problemu.

Robiłem kiedyś doświadczenie z dobrze odciśniętą w prasie miazgą - wydawało się ze jest "sucha".
Po wysuszeniu w suszarce waga suchych wytłoków spadła jeszcze o połowę.
Tak więc liczenie stężenia zawartości alkoholu w winie fermentowanym w miazdze zawsze będzie obarczone większym błędem niż przy fermentacji w moszczu.
Odpowiedz
Mieszacie.
Mierzysz Bllg i fermentujesz w miazdze. Następnie odciskasz i w obliczeniach uwzględniasz ilość soku. Nie ma znaczenia jak silnie wyciśniesz. Jak wyciśniesz 10 litrów to liczysz 10 litrów z początkowym Bllg jak 15 litrów to 15 litrów. Obliczasz ile Bllg na litr przerobiły drożdże a następnie mnożysz przez ilośc wyciśniętych litrów.
Obrazowo, mam 20 litrów miazgi o Bllg początkowym 17, po fermentacji bez znaczenia ile wycisnę 10,12 czy 15 litrów, bo liczę ile drożdże przerobiły w litrze czyli cała ciecz w miazdze ma tyle samo % alkoholu, powiedzmy że 10 %. Więc czy weźmiemy z tej miazgi 1 czy 15 litrów to każdy litr ma 10 %.

Poza tym błędem jest wyciskanie do oporu. Dlaczego się tego nie robi tłumaczył już to Maciej i Darek.
Odpowiedz
(23-11-2011, 10:20)mikar napisał(a): Proszę o pomoc.
Mikar
Nic nie mieszamy

Mikar nie podaje ile wynosiło Blg początkowe tylko końcowe i ile dał cukru na otrzymane ostatecznie 20 l. wina i na tej podstawie prosił o pomoc w obliczeniu mocy wina
Odpowiedz
A ja bym jednak jeszcze zamieszał. Poprawka na niecukry dotyczy soku, a jak ma się do miodu (lub miodu i soku w przypadku miodów owocowych)??
Chyba podpowiedzi można szukać w założeniach, że 1 litr miodu daje około 1 kg cukru, przy czym litr miodu to wagowo
1,3-1,4 kg. w tej sytuacji czy dobrze dedukuję - poprawka na niecukry powinna wiązać się z 0,3 -0,4 kg innych składników miodu? nie wiem czy nie nakręciłem i co zrobić z tą informacją dalej. Ale brakuje mi tu wyliczeń dla miodu- czy przy wyliczaniu niecukrów dla soków nie dodać jakiejś części miodu.
Odpowiedz
(28-07-2004, 08:09)Dido napisał(a): Alkohol:
Gdyby przefermentował cały cukier byłoby: 8100 g w 27,5l to w litrze 294,5 g, 294,5: 16,9 = 17,4 %. Załóżmy, ze wyszło 16%
16% x 0,1974 (stała) + 1,3 (stała) = 4,46 w zaokr. 4,5

Więc
Blg końcowy - poprawki na niecukry + poprawka na alkohol

-1Blg - 2,9 + 4,5 = 0,6 Blg
Czyli, ze w moszczu zostało 0,6 x 10 = 6 g/l cukru.
Obliczylismy, ze w sumie wyszło nam 8100 / 27,5 = 294,5 g/l
294,5 - 6 = 288,5 g/l

wiec 288,5 / 16,9 = 17,07 % mamy wiec 17% alkoholu i wino na pograniczu wytrawnego i pólwytrawnego

Mam nadzieję, że zrozumiałe :)

Zrozumiałe do pewnego momentu :) Mam nadzieje, że mnie ktoś oświeci. Po pierwsze skąd w poprawce na alkohol wzięło się 16,9? Po drugie skoro wyszedł wynik 17,4%, dlaczego zakładamy że wyszło 16%? Pytanie ostatnie dlaczego wynik 0,6 (końcowy BLG) mnożymy przez 10?
Odpowiedz
16,9 to stała. Ile gram cukru potrzebują drożdże do wyprodukowania 1% alkoholu. Czasami jest to 17 lub 16,85 albo 17,2. Zależy od drożdży.

Razy 10, bo w uproszczeniu można przyjać, że 1blg to 10g/l cukru, jeśli mierzymy roztwory do 10blg. Powyżej tego już bedą za duże różnice.
Odpowiedz
Dzięki za wyjaśnienie. Może jeszcze mi ktoś wyjaśni czemu jeśli wychodzi 17,4% zakładamy,że wyszło 16%?
Odpowiedz
Zakładamy, że wyszło 16% gdy jeszcze nie wiemy ile naprawdę wyszło. Po to, aby przyjąć jakąś poprawkę na alkohol. Jeśli końcowo wyjdzie znacząco różny wynik od założonej mocy - należy cofnąć się do tego kroku i przyjąć nową poprawkę na alkohol.
Odpowiedz

Skocz do: