Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odczynnik Helliga
Witam
Pytanie do chemików lub agronomów: z czego dokładnie składa się odczynnik Helliga stosowany w "Kwasomierzu typu Helliga"? Stosowanym do badania odczynu gleby?

Z tego co dotychczas się dowiedziałem jest to roztwór wskaźników: BBT (błękit bromotymolowy) oraz CZerwieni Metylowej. Mam troszkę tych wskaźników i postanowiłem, że roztwór do uzupełnienia swojego kwasomierza zrobię sobie sam. Przygotowałem roztwór spirytusowy z dodatkiem po 1 % wag BBT i CZ M. Jednak roztwór posiada kolor czerwony (środowisko kwaśne). A Sprzedawany odczynnik Helliga posiada barwę niebieską (środowisko zasadowe).

Tak więc domyślam się że należy dodać jakiejś zasady, ale jakiej? czy roztworu o zdolnościach buforujących (przy pH w okoliocach 9?) czy innych, czy np. może to być roztwór NaOH? Z tego co do tej pory zauważyłem to na pewno można ten cały roztwór rozcieńczyć - dodatek wskaźników poniżej 1 %.
Pozdrawiam
Rudi
Odpowiedz
Nigdy nie miałem tego kwasomoerza glebowego w rękach.
Czy oryginalny płyn Helliga jest na bazie spirytusu - bo wydaje mi się, że nie. Być może płyn ten jest wodnym roztworem soli sodowych BBT i CzM o pH 7. To by tłumaczyło barwę. To, że masz barwę czerwoną czy pomarańczową, nie znaczy, że masz stricte kwaśne środowisko - ale, że berwniki te są w formie kwasowej - tym bardziej, że rozpuszczalnikiem jest etanol.
Teoretycznie należało by przeprowadzić twoje wskaźniki w odpowiednie sole sodowe przy pomocy NaOH. W domowych warunkach będzie niezwylke trudno to zrobić - bo przy małych ilościach, niedokładnym odmierzaniu i nieprecyzyjnych pomiarach bardzo łatwo przejechać w pH zasadowe.
Dodawanie roztworu buforowego też nie ma sensu bo zamaskuje ci całkowicie pH gleby.
A gdyby twój spirytusowy roztwór wskaźników rozcińczyć wodą destylowaną powiedzmy 1:4 albo jeszcze bardziej, nie przejmować się jego barwą i spróbować go zastosować do kwasomierza. Myślę, że będzie ok. Pytanie jeszcze jeki ma być stosunek BBT do Cz.M :niewiem:
Odpowiedz
Nie mam pojecia, czy jedank wobec dość małych kosztów jest sens walczyć z tym tematem?
Zestaw - Pehametr glebowy 26 PLN
http://www.artgarden.pl/product_info.php...s_id=13502

Płyn 8 PLN
http://www.artgarden.pl/product_info.php...s_id=13503

Chyba się skuszę :)

POZDR K
Odpowiedz
Witam
Misza dzięki za wskazówki. Trochę wskaźników mam to pokiombinuję

Cytat:Wysłane przez Misza
Czy oryginalny płyn Helliga jest na bazie spirytusu
Na mój nos-Wyczułem zapach alkoholu. A zresztą jeden z rodzajów BBT jest rozp. w alkoholu
Cytat:Wysłane przez Misza

A gdyby twój spirytusowy roztwór wskaźników rozcińczyć wodą destylowaną powiedzmy 1:4 albo jeszcze bardziej, nie przejmować się jego barwą i spróbować go zastosować do kwasomierza
Masz rację , rozmawiałem z Tomalem, na stacji rolniczej do badań polowych stosują płyn Helliga o barwie czerwonej. Myślę że mimo innej "barwy startowej" - pH, to barwy skali odpowiadające pH (załączone do zestawu) będą takie same bez względu na metodę.(?)

Cytat:Wysłane przez KrzychoG
Nie mam pojecia, czy jedank wobec dość małych kosztów jest sens walczyć z tym tematem?
Zestaw - Pehametr glebowy 26 PLN
Płyn 8 PLN
U mnie w Oławie zestaw kosztował 29 zł, płyn do uzupełnienia kosztuje 17 zł. Koszty może nie są wielkie. Ale przede wszystkim, jak wyżej wspomniałem mam trochę wskaźników i nie mam nic do stracenia, porównam wyniki z płynem ze sklepu. Jak mi coś wyjdzie to jeszcze się podzielę z innymi.
Pozdrawiam
Rudi
Odpowiedz
DZiś zrobiłem próbę rozcieńczyłem roztwór 1:5 (mógłby jeszcze bardziej) - wyniki porównałem z roztworem ze sklepu - wyniki identyczne. W ten sposób z posiadanym zapasem wskaźników mógłbym zrobić kilkadziesiąt litrów odczynnika Helliga.:big:
Pozdrawiam
Rudi
Odpowiedz
Rudi , ze tez nie napisales tego wczesniej, 3-go przejezdzalismy przez Olawe :big: pare litrow by do auta weszlo ;)

POZDR K
Odpowiedz
I co ładne miastko prawda?;)
Nic straconego jeśli byłbyś zainteresowany, przewiduję ewentuny przywóz tego specyjału do Parpar na warsztaty*.
Pozdrawiam
Rudi

*-Jeśli się tam zjawię ja lub chociażby jedna osoba z ekipy dolnośląskiej.

Skocz do: