Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co do aronii
Co do aroni proponuje zacne towarzycho?? aby zmniejszyc jakze wspaniałą cierpkość?
Odpowiedz
Może zamrażalkę?;)
Pozdrawiam
Rudi
Odpowiedz
Mi ta cierpkość smakuje. Możesz mieć pewność, że nie będzie mdłe.

Podrawiam
Odpowiedz
mozesz robić razem z jabłkami, gruszkami, sliwkami... ryżem. :)
Odpowiedz
Ja robię z ryżem lub z rodzynkami. Aronia 10 dni w miazdze i połaczenie z nastawem ryżowym lub rodzynkowym. Fermentuje mocno i bez problemów 16% na suchych drożdzach Zamojskich (malaga)
:helo::helo::helo:
Odpowiedz
Oj tak - mi bardzo ta cierpkość odpowiada, szczególnie w winie bardziej niż mniej słodkim. :slinka: A jak fajnie wargi brudzi. :jupi:
Odpowiedz
dokladnie !! :D
myslalem ze tylko mi smakuje ta cierpkosc, ktora innym przeszkadza :sloik:
Odpowiedz
ja chciałbym ja tylko zmniejszyc myśle, jabzo bedzie chyba ok,
stoi takie slodkie chyba w zbyt duzej ilosci ( ja tam za slodkim nie przepadam dla zony bylo)
poczekam wiec na aronie az bedzie gotowa i kupazyk proporcje sie ustali :pijemy: bo :niewiem: jakie.

ryzowe juz wpasowalem w balon z ziolami wiec nie sprobuje jak smakuje z aronia. za to do labruchy juz gdzies indziej pisalem ze dodam no i jabza wspomniane.

a ktos probowal np z jezynami takie lesne???
Odpowiedz
A czy ktoś próbował pozbyć sie cierpkiego smaku przez wymrażanie gotowego wina?
Mam właśnie nastawiną araonię (w miazdze) bez mrożenia - ze względu na brak miejsca w zamrażalniku. Czytając ten wątek pomyślałem, że jeżeli nie będzie mi odpowiadał smak gotowego wina to je po prostu zamrożę. Jezeli niska temperatuta rozkłada dubstancję odpowiadającą za cierpki smak w owocach to chyba i w gotowym winie?
Odpowiedz
Ja nie słyszałam o mrożonym winie... ale może mało słyszałam o winie w ogóle... :-)
Odpowiedz
Rafski, w jakim naczyniu masz zamiar wymrażać? :chytry:

/poszukaj (m.in. na forum) o kriokoncentracji. :spoko:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez moonjava
Rafski, w jakim naczyniu masz zamiar wymrażać?

W butelkach. Nie mam żadnych obaw o cąłość - wino i tak nie zamarznie w zamrażalniku zwykłej lodówki. już to kiedyś robiłem. Miał to być sposób na sklarowanie wina (chyba rodzynkowego), które na złość swemu twórcy pozostawało długo mętne. niestety efekty były równie mętne.
Odpowiedz
pewnie miałeś wino wystarczająco mocne i ekstraktywne ze nie zamarzło. Jezeli aroniowe bedzie takie samo to znowu nic nie wymrozisz, bo muszą pojawić sie kryształki lodu.
Odpowiedz
specjalnie dla tej wlasnie cierpkosci zrobilem w tym roku z aronii :)

ale powiedzcie mi, jak to jest z tym klarowaniem tego wina.
u mnie w baloniku (5 litra i stoi) to jest to jedna wielka "czarna dziura" ktora nie przeswituje nawet przy brzegu!!!, no moze jedynie na 5 mm przeswituje i tyle. przepis wzialem z tej stronki, ale nieco go zmodyfikowalem, jutro podam dokladny.

czy da sie w ogole je tak sklarowac, zeby bylo krysztal???

//Hokky
Odpowiedz
oto 1 fotka tego winka
oasd z drobnych czesci owocowych jest na dnie, ale trza sie bardzo przyjrzec zeby go zobaczyc (na realu, na fotce jeszcze gorzej).

Zeby zobaczyc osad z drozdzy - nie wiemc o bym musial zrobic, zwlaszcza ze to cholerne wino dlugo i wolno babelkuje i nie chce zwalniac!!! wrr.... co jest nie tak i co zrobic zeby naprawic??? czy w ogole naprawiac???

ps. i czemu mozna przy jednym poscie tylko jeden zalacznik dodac???

Załączone pliki
.xls   2005, nr 00006 balon 5 l woda, aronia.xls (Rozmiar: 82 KB / Pobrań: 315)
Odpowiedz
oto fotka 1 =aronia

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
jeszcze plik do przemyslen

Załączone pliki
.doc   2005, nr 00006 balon 5 l woda, aronia.doc (Rozmiar: 167 KB / Pobrań: 292)
Odpowiedz
oto fotka 2 - aronia

Odpowiedz
oto fotka 3 - aronia

no normalnie, czarne jak.....
znieczulica, nic nie widac

Odpowiedz
Z tego co widzę na foto to wino jeszcze Ci fermentuje. Jeżeli przestanie to aroniowe klaruje sie znakomicie.
Jeżeli nic nie widać to zlej tak by zostało w butli jakieś 5 cm. Przelej to do wysokiego słoika i w dwa dni powinno Ci się sklarować. Zlej i połącz z pierwszym. W taki sam sposób klaruje np nalewkę farmaceutów, aroniową, krupniki.
Odpowiedz
Odnosząc się do meritum tematu - proponujemy z pigwą - w wersji słodko-mocnej i z dodatkiem rodzynek - właśnie się zwolnił u nas balonik 34 literki ... coś z tego będzie ...
Odpowiedz
A z truskawką? Truskawkowe jakieś takie mdławe i mało kolorowe. Aronia może doda jej garbników, cierpkości i kolorku?:jezor:

Ja mam zamiar spróbować. Mam 25l truskawkowego i 10 l aroniowego - zobaczymy, co z tego wyjdzie...
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez wito
Z tego co widzę na foto to wino jeszcze Ci fermentuje. Jeżeli przestanie to aroniowe klaruje sie znakomicie.
Jeżeli nic nie widać to zlej tak by zostało w butli jakieś 5 cm. Przelej to do wysokiego słoika i w dwa dni powinno Ci się sklarować. Zlej i połącz z pierwszym. W taki sam sposób klaruje np nalewkę farmaceutów, aroniową, krupniki.

ok. dzieki
rozumiem, zeby zrobic to jak przestanie bulkac?

a czy ktos wie moze dlaczego ono tak wolno bulka i czemu tak dlugo tak wolno zwalnia z tym bulkaniem???
Odpowiedz
Podstawa - sprawdź szczelność korka.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez wito
Podstawa - sprawdź szczelność korka.

korek i all inne elementy tejze konstrukcji bardziej szczelne, szczelne bardziej niz......

wiec wtf???

hm..., moze jutro zameszcze najnowszy wykres tego cholernego ina, kombinuje ono i kombinuje i skonczyc nie chce

//Hokky

Skocz do: