Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zbuntowalo sie i nie pracuje
Mam bardzo naglaca sprawe otoz po 2tyg i 3 tyg ( dwa rozne nastawy oba z ciemnych winogron nieznanej nazwy) wszystko przestało pracowac, na poczatku pracowalo jak szalone potem troche zwolnilo a w tym tyg pare dni temu wogole przestalo pracowac tak na amen a przeciez jescze pare tyg powinno walczyc
............POMOCY !! to moj 1 wyrob i nie poniesc kleski POMOCY!!!.................
Odpowiedz
najlepiej by było gdybyś sprawił sobie cukromierz (a może już masz) i sprawdził blg... poza tym to nie wiemy nic - ile dodałeś cukru, jakie drożdże? etc. :niewiem:
Odpowiedz
Kup sobie cukromierz i sprawdz Blg. Zmierzysz tym ilość cukru w nastawie. Jeśli wyjdzie 0 to dodasz cukru i powinno Zacząć fermetować. A jakie dałeś drożdże? Chyba nie robisz na dzikich:ysz: Bo jeśli tak to one są zupełnie nieprzewidywalne :diabelek:
Odpowiedz
Praktycznie na 100% drożdżaki wyjadły cukier i głodują :podstep:, więc jeśli jeszcze żyją postaraj się je minimalnie odżywić.
No chyba, że takie jak wyszło Ci pasuje, więc zostaw.
Napisz też coś więcej o tych nastawach (litraż, ilość cukru).
A następnym razem zaplanuj zakup cukromierza, to wiele ułatwi :big:
Odpowiedz
... temczasem skosztuj wino. Jest wytrawne?
Odpowiedz
wino jest lekko slodkawe z nutka dekadencji takie jakby musujacy posmak nie wiem jak to ujac innymi slowy, niesety nie mam cukromierza ale jutro jak sie uda to zakupie to urządzenie// nastaw ma 10 litrow w 2 balonach dalem jakies 2,2 kg cukru zasadniczo staralem sie robic wedlug pzrepisu ze strony drodze to "uniwersalne drozdze winne" // a i jescze w jasniejszym balonie widac iz tak do 1/4 wysokosci zalega osad tak jakby z opadlych drozdzy
Odpowiedz
ja bym zlała z nad osadu :tuptup:
Odpowiedz
a korek na pewno szczelny? Wyjmij go i "posłuchaj" wina: syczy? Jeżeli nie to czas zlewania.

ew. wstrzymaj sie do jutra do pomiaru cukromierzem, choć skoro wyczules jakąś słodycz to troche cukru powinno jeszcze być.
Odpowiedz
Hmm, jeżeli jest "musujący posmak" to znaczy że coś tam pracuje - może korek jest nieszczelny?
Pozdro
Odpowiedz
Paul, mogły zostać resztki rozpuszczonego CO2, zwłaszcza że nie było jeszcze I obciągu.
Odpowiedz
cukromierz podal iz w nastawy posiadaja 1 i 3 (dane bez korekty o rozcienczeniu soku)
Odpowiedz
no to ja bym cukru jeszcze troszku dodała, ja wole mocne.... ale ile?..:/
Następnym razem rób wg jakiegoś przepisu a nie na czuja, wtedy będziesz wiedział, ile cukru dodać jak blg zejdzie do zera, no i wyliczysz %.
Odpowiedz
Tak na pałę, to bez kozery powiem pińćset... :big:

A tak precyzyjniej, to jeżeli chcesz uzyskać wino mocne - zastosuj sposób przedstawiony na forum przez DarkaRz - spokojnie możesz dodac 50g cukru na każdy litr nastawu oczywiście w postaci syropu, (czyli rozpuszczonego najlepiej w części nastawu). Po tygodniu znowu zmierz poziom cukru i jeżeli ponownie spadnie poniżej 5Bllg, to kolejna porcja w proporcji jw. I tak aż do calkowitego zastopowania fermentacji i zakończenia tendencji spadkowej w pomiarach poziomu cukru. Wtedy obciągnąć i pozostawić do klarowania.

Krzysztof
Odpowiedz
THX Skrzych zrobilem jak podales i czekam ...
Odpowiedz
kurcze nic nie ruszylo zero babelkowania... co dalej
Odpowiedz
Nic. Jest już na tyle mocne że drożdzom nie chce się robić. To normalne przy mocnym winie że przestaje fermentować i fermentacja nie rusza po slodzeniu :D Nic się nie bój
Odpowiedz
niesety przeczekalem jakies 2 tyg ponad czas jaki powininem zrobic 1 zlanie ale efekt jest taki ze cukromierz wskazal 5 a winko smakuje jak slodki soczek nie czuc wogole mocy a doslodzilem wtedy wedlug pzrepisu DarkaRz
pytanie zatem czy znowu dosladzac czy moze md zrobic o dodac ??
Odpowiedz
dodaj jakiejs dobrze fermentujacej MD np malaga, Burgund i zobacz.
jesli bedzie wszystko wporzadku to po 3-5 dniach powinno znowu ruszyc.

Skocz do: