Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z soku zageszczonego
5.01- 9 bllg
6.01- 7 bllg
7.01- 6 bllg
Zakładając, że poczatkowo w litrze wina było 160 g cukru (20 bllg z poprawką -4) to po dodaniu 500 g miałem w sumie ok 1kg cukru w winku (zakładam że daktyle dały chociaż to minimum, pomimo któtkiej obecności w nastawie).
Co w sumie dawałoby 263,15 g/l, bo po dodaniu syropu całość miała objętość 3,8 l.
Dziś doszedłem do wniosku, że po dodaniu syropu wino mogłoby się zbytnio rozcieńczyć, wolę bardziej ekstraktywne przy takiej zawartości alkoholu, więc zamiast syropu dodałem 1,25 l koncentratu (1:4 z wodą).
Po dodaniu soku bllg = 10
Winko pracuje jak na razie powoli, jakiś 1 bulk/10sek.
:lol:
W miedzyczasie poszperałem po forum i jak widzę tak szybki przebieg fermentacji nie jest niczym nadzwyczajnym - choć przyznam, że pierwszy raz robię na aktywnych, wszystkie wcześniejsze nastawy miałem na biowińskich lub na suszu i byłem naprawdę zaskoczony tempem.
Wino zapowiada się dobrze, zastanawiam się, tylko, czy będzie ono mniej chemiczne od kartonikowego? Mam cichą nadzieję, że konserwanty lub inny chłam dodają do soków dopiero na etapie rozcieńczania, a koncentraty zabezpiecza wysoka zawartość kwasu i cukru?
Odpowiedz
MSZ!!!!!!! Domagam się kolejnego raportu o winie marki "Paola"! Zamierzam jeszcze dziś dorzucić truskawkowy koncentrat Paoli do truskawkowego z pigwą i cynamonem, a to w celu poprawienia koloru, który na razie jest byle jaki, czyli żaden. Nie mam więcej mrożonych truskawek, bachory wyżarły.....
MSZ, odezwij sie pan!
Odpowiedz
OK, Raportuje :) Eksperyment calkowicie udany. Wino wyszlo przyzwoite. Jakkolwiek wiele win moich bylo lepszych to i gorszych tez by sie troche znalazlo. Jedyny problem, to ten, ze znowu ruszylo. Wiec uwazac trzeba jak np z ryzowym. Zanioslem do chlodu i stanelo. Ale nie odmowilem sobie wypicia porcyjki, mimo, ze gazowanego to jednak dobrego mlodego wina. Stad wniosek: Sok taki nie zastapi swiezych owocow ale stanowic moze jednak tani i nie wymagajacy duzo zachodu substytut. A co do przyprawiania takim sokiem wina, to nie myslalem nigdy o tym (smak mi sie zmienil rok temu i nie lubie slodkosci w winie). Musisz sprobowac :) Najlepiej na poczatek na jednej butelce, odczekac az sie 'przetrawi' i skosztowac.
O swoim winku napisze znowu przy kolejnym obciagu, jedno wiem teraz na pewno. Ze to nie ostatnie wino jakie robilem w ten sposob.
Odpowiedz
nie, nie, nie w butelce.... moje wino pracuje dopiero trzeci tydzień i tak czy siak miałam w planach dolanie jeszcze syropu i właśnie zamiast bezbarwnego syropu cukrowego chcę dodać czerwonego koncentratu truskawkowego.
Thx za info ide dolewać :)
Odpowiedz
eh.... raportuję, że experyment w sensie dolewanie koncentratu truskawkowego w celu poprawienia koloru niezupełnie się udał. teraz zamiast wina bezbarwnego mam brudnomoreloworóżowawe......:ysz: Wygląda na to, że tak czy siak trzeba będzie po zakończeniu fermentacji dolać troszkę wina z czarnego bzu.
Odpowiedz
a moje wyszło bardzo ciekawe!Dołożyłem chipsów domowych własnej roboty,ciekawy aromat ,klaruje się super -zwszebędę nastawiał przed świętami coś takiego(duże promocje na soki)
Odpowiedz
Wlasnie zlalem do butelek wino z mojego eksperymentu. Oglaszam go jako calkiem, calkiem udany! Wino wyszlo lekkie, ale nie sikowate. Zgodnie z oczekiwaniami co najwyzej polslodkie. Jest smaczne i orzezwiajace. A do tego - odrobine musujace. Pomimo, ze calkiem klarowne, to dosc trudno bylo wybic drozdze a samo wino (podobnie jak nastaw wczesniej) ma tendencje do buforowania gazow. Ale drozdzy nie czuc - jestem na tym punkcie przewrazliwiony. Wnioski: niezbyt drogie, najmniej ze znanych mi win pracochlonne a wynik przyzwoity.
Odpowiedz
GRATULACJE
Mam podobne doświadczenia i wnioski - http://www.wino.org.pl/forum/showthread....0#pid73230
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez azbestckuat
Wino zapowiada się dobrze, zastanawiam się, tylko, czy będzie ono mniej chemiczne od kartonikowego? Mam cichą nadzieję, że konserwanty lub inny chłam dodają do soków dopiero na etapie rozcieńczania, a koncentraty zabezpiecza wysoka zawartość kwasu i cukru?
Jak Ci wyszło? Skąd wytrzasnąłeś koncentrat?

Skocz do: