Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Procenty - rozcieńczanie
#1
Mam takie pytanie, choć nie wiem czy je zadać, bo za chwilę mi powiecie, że było to już kilka razy mielone, tylko inaczej padło zapytanie, ale trudno...
1.Lepiej jest celować w wino np 10-11%(generalnie słabe wino), jeżeli takie chce się otrzymać. Czy robi różnice w smaku, jeżeli zrobię wino powiedzmy ok.18%(maks z drożdży co się uda uzyskać) i potem rozcieńcze je wodą, tak aby uzyskać te zakładane 10%.
To % mam na myśli alkohol.
Na chłopski rozum, to smak powinien być inny w tych dwóch przypadkach, ale jak jest naprawdę?
Odpowiedz
#2
Procenty to nie wszystko. Rozcieńczasz też smak, bukiet, kolor i harmonię wina.
Odpowiedz
#3
Z doswiadczenia mowie, ze wino rozcienczane po zakonczeniu fermentacji jest gorsze niz takie, ktore od razu mialo odpowiedni dodatek wody w nastawie.
Odpowiedz
#4
Dokladnie !!!

:sloik:
Odpowiedz
#5
Myślę, że to też zależy od ilości dodanej wody i ekstraktywności wina. mieszać wino z wodą w stosunku 1:1 (18% -> 10%) to raczej bardzo zły pomysł. Ale odrobinka wody nie zaszkodzi (tak do 10 % winka czyli litr wody na 10 litrów winka) Po dodaniu wody musi się też swoje odstać.

Ciężko porównywać w smaku extrakt z rozcieńczonym płynem. :drink:
Odpowiedz
#6
tomig - czy przemyślałeś to co napisałeś? mnie nie chodzi oto żeby strzelać i mieszać w proporcjach 1:1 albo 1:10. Przecież to jasne, że jak masz wiecej wody to bardziej ją czujesz.
Ale np jeżeli masz wino 18% i chcesz mieć 14% to na każdy 3,5 litra wina musisz dolać 1litr wody. I pytałem czy ktoś w ten sposób eksperymentował?


Skocz do: