Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koniec fermentacji po 4 dniach...?
Witam!

Moje wino z czarnego bzu nastawione 8.10 na drozdzach aktywnych zjadlo juz caly cukier: cukromierz wskazuje -1, praca - 1 bulk / 3,5 min.

Troche mnie ta szybkosc niepokoi, bo wydawalo mi sie, ze powinno to trwac kilka tygodni. Czy mam je juz zlewac, czy na cos czekac...?

pozdrawiam

B.
Odpowiedz
niech się wybulka do końca możesz jeszce troche poczekac i zlać z nad osadu.
Odpowiedz
Ale co to znaczy do konca? 1 x 5 min? 1 x 10 min?

B.
Odpowiedz
zlewaj, jak osiągniesz zero. Albo minus jeden. (chyba, że już masz)
Co tam będziesz bulki liczył :chytry:
Odpowiedz
Wlasnie mam juz -1.

Powiem szczerze, ze po lekturze tego forum zlewanie wina po 4 dniach wydaje mi sie dosc extrawaganckie. No ale skoro cel jest osiagniety, to chyba nie ma sensu czekac az obumarle drozdze zasmrodza nastaw?

Tu mam takie pytanie do doswiadczonych kolegow: czy w ogole jest sens uzywania drozdzy nieaktywnych? Gdy czytam o problamach z matkami drozdzowymi, tym ze trzeba je przygotowywac kilka dni wczesniej a i to nie zawsze da pozadany efekt, rodzi sie pytanie czy jest sens sie tak meczyc? Skoro aktywne zalatwiaja sprawe szybko, latwo i skutecznie...
Czy jest jakas przewaga drozdzy nieaktywnych nad aktywnymi o ktorej nie wiem, czy jest to tylko kwestia tradycji i przyzwyczajen?

B.
Odpowiedz
Czy aby napewno dobrze policzyłeś cukier i wino ma zaplanowany %.
Wojtek
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Cyrograf15
Czy aby napewno dobrze policzyłeś cukier i wino ma zaplanowany %.
Wojtek

13 litrow nastawu dla 12% - 2,65 kg cukru (lacznie z zawartym w owocach).
Polowe cukru dodalem od razu, druga czesc po 2 dniach. W tym czasie babelki na sciankach balonu wygladaly jak wnetrze coca coli po otwarciu.

B.
Odpowiedz
"Czy jest jakas przewaga drozdzy nieaktywnych nad aktywnymi o ktorej nie wiem, czy jest to tylko kwestia tradycji i przyzwyczajen?"
- czasem jest problem z wyhamowaniem aktywnych, zwłaszcza jesli ktoś chce wino nie całkiem wytrawne a słabsze.
Poza tym, owszem, tradycja i powszechniejsza dostępność do drożdży na suszu...
Odpowiedz
Podaj dokładne proporcje, bo coś mi sie to nie widzi. :)
Odpowiedz
Sok 4l., woda 7,5l. cukier 2,3kg, zaw. cukru w soku ok. 350g (blg ok. 8,5).

B.
Odpowiedz
Przede wszystkim to zlewanie ma jakiś sens a mianowicie taki, by wino nie nabrało po zakonczeniu fermentacji aromatu drożdży:kwasny: więc jest podstawowe pytanie czy jest znad czego zlewać, czy jest osad i jak duży?
Odpowiedz
Jest kilka cm rozowego drozdzowego mulu.

B.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Belmont
Sok 4l., woda 7,5l. cukier 2,3kg, zaw. cukru w soku ok. 350g (blg ok. 8,5).
B.
Masz około 13% winko, jeśli Ci takie odpowiada, to zlewaj znad tego mułu. Nie warto aby wino nad nim stało. Niczemu to nie służy.
Odpowiedz
Belmont a ja sie zastanawiam jak Ty tą lokomotywę zatrzymasz :chytry:
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez TEQUILA
Belmont a ja sie zastanawiam jak Ty tą lokomotywę zatrzymasz :chytry:

Na razie sama stanela. Po zabutelkowaniu mam zamiar pasteryzowac wino.

B.
Odpowiedz
Na razie to lokomotywa nie zatrzymana a przyczajona czeka:chytry:
Wojtek
Odpowiedz
Gdybyś dodał cukru to ruszy.

Skocz do: