Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z aroni pytanko o %
Witam!!!
Ponad miesiac temu nastawilem winko z aroni. Chcialem zrobic mocne wino najlepiej 18%;) wczoraj zlewalem je z nad osadu no i oczywiscie nie moglem oprzec sie pokusie skosztowania. Smakowo wyszlo bardzo dobre lecz z tymi % to jakos malo ;] Pracowac niezle pracowalo ale badalem tez alkohomierzem i pokazywalo mniej niz 10% (nie wiem czy ten alkohomierz byl sprawny). I tak sie zastanawiam czy mozna by dolac spirytusu zeby osiagnac wiecej % w winie. Jedni mi to odradzaja drudzy mowia ze mozna! Z gory wielke thx za wasza opinie ;):glupek::szampan::pijemy:
Odpowiedz
Po pierwsze i najważniejsze - alkoholomierzem nie zmierzysz bezpośrednio zawartości alkoholu w winie! Do obliczenia procentów w winie potrzebujesz cukromierza (winomierza, areometru - inne nazwy) i dokładnych danych o winie - ile cukru początkowego w moszczu, ile cukru dodanego przez Ciebie, ile wody, jakiej wielkości nastaw. Nie możesz więc napisać, że % mało, bo tego nie wiesz. Najprostszym sposobem jest skorzystanie ze wzoru:

P x 17 x L = C

P - zakładany procent
17 - stała
L - wielkość nastawu
C - ilość cukru

Drobna uwaga:
Jeśli wino wyszło Ci wytrawne to oznacza, iż drożdże przerobiły cały cukier w alkohol, jeśli jest słodkawe to cukier nie został w całości przerobiony.
Pozdrawiam,
Marek

PS. Spirytus możesz dodać, ale tylko wtedy jeśli będziesz wiedział, że wino faktycznie ma malo %, na pewno nie teraz!
Odpowiedz
Spirytusu można dodać, jeśli wino mam niewielkie/żadne szanse* na wznowienie fermentacji, a jest organoleptycznie zbyt słodkie. Wówczas niewielki dodatek czystego alkoholu poprawia równowagę.
---
* - najogólniej kiedy jest już mocnawe, powyżej 10%
Odpowiedz
Aronia mocno maskuje alko w winie... moje były też niby cienkawe a osobiscie preferuje tylko wersje wytrawną aż zęby wykręca.... po 3 dużych kieliszkach goście robili sie dziwnie senni:cool:
Odpowiedz
Chcialem sie zapytac jeszcze jedna rzecz. Zrobilo sie stosunkowo zimno a moje winko ciagle dochodzi na dzialce gdzie nie jest ogrzewane. Czy za niska temperatura mu niezaszkodzi ?? Zlewalem juz go raz z nad osadu i niedlugo zrobie to drugi raz :) ale chcialem sie dowiedziec czy nielepiej go przeniesc w cieplejsze miejsce PozDro!! ;]:pijemy::pijemy::pijemy:
Odpowiedz
W czasie dojrzewania lepiej mu zrobi niska temperatura. Jest dobrze!
Odpowiedz
Właśnie dobrze, że dochodzi sobie w chłodzie, a nie w mieszkaniu. Generalna zasada jest jednocześnie taka, że wino powinno dojrzewać w stabilnej temperaturze. A idą - jakby nie patrzeć - coraz poważniejsze chłody i nie będą one już zbyt korzystne dla dojrzewania. Przenieś nastaw do piwnicy.
Odpowiedz
ok wielkie dzieki chyba przeniose go jutro gdzies gdzie bedzie troche cieplej ale niezbyt cieplo bo za oknem zimnica jak niewiem co........ THX za rady
Odpowiedz
Temp powyzej +10 stopni w zupelnosci wystarczy do dojrzewania wina:big:
Odpowiedz
do dojrzewania a jak jeszcze troszke pyka ?? stosunkowo rzadko ale jednak ;)
Odpowiedz
Witam a mam jeszcze jedno pytanko!! Zlewalem juz moje winko z aroni 2x z nad osadu i z pelnego baniaka (3/4) zrobilo sie niewiele ponad pol. Osadu naprawde bylo duzo :D Czy nieprzeszkadza ze jest do polowy nalane?? BO jeszcze powoli chodzi nawet bardzo wolno :| Ale wyszlo calkiem niezle wiec jestem zadowolony:D za rady wielkie DZIEKI!:niewiem::niewiem::glupek:
Odpowiedz
Zasadą jest, że balon powinien być wypełniony "pod korek" w czasie dojrzewania. Jednak jeśli nie masz mniejszego balonu do zlania wina to spokojnie możesz dojrzewać wino w tym dużym wypełnionym do połowy. Według mnie nic złego nie powinno się stać.
Odpowiedz
Witam
Robię wino z jabłek i aronii. Celuje w wytrawne 14%, żeby miało trochę większego kopa i dłużej mogło leżakować. Według moich obliczeń będzie miało 12,5 %. Liczyłem to za pomocą cukromierza Biowin wyskalowanego w Blg przy temp. około 23*C .
I tak zawartość cukru:
Przed fermentacją: 21 Blg – Odczyt z tabelki 10%
Po 7 dniach fermentacji: 7 Blg – Odczyt z tabelki 2,5%
Dosłodzenie: 12 Blg – Odczyt z tabelki 5,2%
Obliczenia:
10-2,5= 7,5%
5,2-0=5,2%
7,5+5,2=12,7 %
Skład całkowity:
Cukier: 1,5 kg
Woda: 3,5 l
Aronia: 1,8 kg (rozgnieciona)
Sok jabłkowy z 2,5 kg jabłek

Proszę o pomoc, kiedy ile cukru mam dodać i w jakiej ilości wody go rozpuścić żeby otrzymać 14% alkoholu.

Skocz do: