Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aronia i półsłodke, co dołożyć?
Witam!
W zeszłym roku zrobiłem 2 z winogrona (mam 2 słoje, 15 i 35 litrów), wyszły super, tylko czekać na dojrzałe winogrona.

Teraz czekając na winogrona zdobyłem 5kg aronii i mniejszy słój chcę na to przeznaczyć, aronia właśnie się mrozi (sugestia z forum), chciałbym z tego zrobić wino półsłodkie.
Jakie proporcje wody i cukru dobrać, oraz jakie owoce dołożyć (najłatwiej mi zdobyć śliwki i jabłka) aby uzyskać półsłodkie?
Czy mieszać owoce od razu czy po pewnym czasie fermentacji aronii, jeśli tak to mniej więcej kiedy?

Z góry dzięki za pomoc...

PS.
szukałem na forum ale jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem...
Odpowiedz
aronia + jabłka = medal
Odpowiedz
Można owoce (lub moszcz) mieszać od razu, można dodawać później, dopóki trwa fermentacja.
Dobrym połączeniem jest aronia z wiśnią (może byc nawet jakiś nektar wiśniowy z kartoników)
Aronii 75%, a wiśni 25%.
W smaku przypomina wino gronowe.
Odpowiedz
Jeśli z jabłkami to ile ich dołożyć, jakie najlepsze i kiedy? jakie proporcje wody i cukru do tego dodatku jabłkowego?

Jeśli sok z wiśni (pozostaje mi z kartonu, ew. ze 2 litry domowego -dosyć słodkiego, mógłbym skombinować) to kiedy dolać i jakie proporcje ten dodatek mam mieć z woda i cukrem?

Wiem, że dla zaawansowanych winiarzy to pewnie oczywiste ale dopiero 2-gi sezon się w to bawię i wolę zapytać bardziej doświadczonych...
Odpowiedz
Tu masz proporcje na różne rodzaje wina aroniowego (na 10 litrów). Resztę musisz sam przeliczyć.
http://old.wino.org.pl/frames/index2.htm
http://old.wino.org.pl/frames/aronia.html
Odpowiedz
Nastawiłem: 5kg aronii (przemrożonej) posiekanej w robocie kuchennym, 3 litry wody, 2 kg cukru, drożdże burgund (1.5 doby z sokiem sobie postały), 3g pożywki.
Czy dobrze?
Chce dodać ze 2-3 litry soku jabłkowego (z sokowirówki), kiedy najlepiej dolać ten sok i z jakich jabłek?
Czy dodawać wówczas cukru (z forum wnioskuję, że 0.5 kg należałoby)?
Kiedy fermentacja powinna ruszyć?
Po ilu dniach powinienem zacząć się niepokoić?

Pytam, bo to 2-gi sezon z winem, pierwszy z aroniowym -mogę mieć jej dużo i jeśli fajne wyjdzie w kolejnych latach większe ilości zrobię...
Odpowiedz
1,5 doby to trochę mało dla MD, należało poczekać jeszcze co najmniej 12 godzin. Ja czekam 72h, im dłużej czekasz tym więcej drożdży się namnoży.
Z moich oszacowań wynika, że aronia + woda + cukier ~= 8,2 l. Śmiało możesz dolać 3 l soku, dosłodzić powinieneś tyle, ile będzie potrzeba cukru dla pożądanej ilości %%.

zgodnie z kalkulatorem na 15 l wina powinieneś użyć:
- 6 kg jabłek
- 5 kg aronii
- 3,8 kg cukru
- 6,3 l wody
- 5 g pożywki

Najlepsze jabłka to renety, jednak możesz użyć innych.
Fermentacja zwykle u mnie rusza po kilku godzinach od dodania MD.
Odpowiedz
Mam mały (może duży) problem.
Wszystko było OK, wino ładnie fermentowało, po ok. 2 tygodniach dodałem soku z jabłek (plus cukier), przedwczoraj pozbyłem się owoców i wino przestało (prawie) fermentować. Tak optycznie to przed przecedzeniem pracowało z częstotliwością 2 "bulknięcia" na minutę, po jest to jedno na kilkanaście minut.
Dodam, że wino ma chyba dobre proporcje, nie jest za bardzo cierpkie, nawet fajny smak, dosyć słabe -ale to powinno z racji krótkiego czasu wynikać, cukier również jeszcze jest, nie mierzyłem ale można je obecnie porównać do słodkiego.
Co jest przyczyną ustania fermentacji i jak ją przywrócić?

Skocz do: