Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co znaczy VOL?
Witam,

Czy ktoś wie skąd jest skrót "vol" w oznaczeniu zawartości alkoholu? Strzelam, że jest to coś w stylu Volume Of Litre. Może ktoś potwierdzić/sprostować?

Pozdrawiam
Łukasz.
Odpowiedz
%vol, czyli zawartość procentowa w stosunku objętościowym (bo może być jeszcze wagowym).
Odpowiedz
Proszę tu: http://siorpc12.chem.pg.gda.pl/dydaktyka...ka_ppm.pdf
Odpowiedz
Wyjściowy skrót to "abv" czyli "alcohol by volume", który występuje też jako "alc./vol.", gdzie "volume" to oczywiście objętość. U nas często na etykietach pisze "40% obj." zamiast "40% vol." Mylnie "vol" nie jest skrótem od "woltaż", choć spotyka się takie określenia, że np. "ta wódka ma duży woltaż".

Dawno, dawno temu, najczęściej stosowano: "moc: %" lub "stop. %"
Odpowiedz
Chodzi mi co oznacza SKRÓT vol?
drajla - tak, jak w Twoim linku np. ppm - parts per million, ppb - parts per billion .... itp.
VOL - ???
Nie trzeba mi wyjaśniać, że to procent objętości, bo to "oczywista oczywistość".

[edit]
Bogi, odpisałeś z odpowiedzią tuż przed moim postem. Dzięki. Zatem VOL to nie faktyczny skrót, tylko fragment z oznaczenia słownego. I teraz jest jasność. Niby nic wielkiego ale mi pomogło :).

Pozdrawiam
Łukasz
Odpowiedz
(30-12-2009, 22:27)77luk napisał(a): Chodzi mi co oznacza SKRÓT vol?

Masz już odpowiedź w 2 poście .
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Witam.
Ale to już było i to wiele razy.
Pozdrawiam Jacek.
"Bo widzisz... w piciu nie trunek jest najważniejszy, a towarzystwo" - Stach Japycz "Ranczo"

Skocz do: