Forum Domowych Winiarzy
Nie zalogowany [Zaloguj - Zarejestruj]
Pokaż koniec

Wersja do druku  
Autor: Temat: Zakażona beczka bakteriami octowymi
sajmon
Nowy użytkownik
*

Zarejestrowano: 22-3-2005
Miasto: Katowice

[*] wysłano w 11-4-2005 o godz. 19:28
Zakażona beczka bakteriami octowymi

Witam Serdecznie
Mam poważny problem z beczką (25l) i to prawie nową . Zlałem z niej wino pare miesięcy temu . Obecnie juz nie pamiętam czy ją płukałem czy od razu zalałem wodą . Zakałem szpuntem i zostawilem . Niedawno przez przypadek odkryłem że mam tam ocet winny . Jak moge uratować tą beczkę ? Czy pirosiarczyn potasu w tym przypadku wystarczy , czy ługowanie kwasem siarkowym ? Jesli tak to jakie stężenie ?
Będę wdzięcznmy za każdą indformację na temat uzytkowania beczek bo okazuje sie iż jestem totalnym amatorem
Pozdrawiam
Sajmon
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
moonjava
Super Moderator

Zarejestrowano: 30-4-2003
Miasto: jak studnia bez dna (Kraków)

Nastrój: porzucam kroków rytm na bruku

[*] wysłano w 11-4-2005 o godz. 19:31

z beczkami jest chyba ciezko bo drobnoustroje moga wnikac gleboko w drewno :( . ale poczekaj na kolejne wypowiedzi, jest conajmniej 2 para-bednarzy na forum.

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania
----------------------------------------------------
Przez PW udzielam porad w zakresie:
- żywienia zwierząt gospodarskich i towarzyszących - nieodpłatnie
- wyrobu napojów alkoholowych - 230zł/opinię + VAT, płatne z góry przelewem na konto.
Pokaż profil użytkownika Pokaż strony domowej użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
Wesoly
Administrator

Zarejestrowano: 5-5-2003
Miasto: Węgrów

Nastrój: :big:

[*] wysłano w 11-4-2005 o godz. 20:13

Obawiam się, że beczka nie jest już do uratowania...
Można pobawić się w NaOH, kwas siarkowy, pirosiarczyn ale szanse marne...

Pozdrawiam, Wesoły
Winnica Węgrów
Pokaż profil użytkownika Pokaż strony domowej użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika Ten użytkownik posiada komunikator Gadu-Gadu
moonjava
Super Moderator

Zarejestrowano: 30-4-2003
Miasto: jak studnia bez dna (Kraków)

Nastrój: porzucam kroków rytm na bruku

[*] wysłano w 12-4-2005 o godz. 17:06

jabym tez spróbował wypalać.

/ale na mocniejsze napoje to sie chyba nadaje. :D .... mmm... Starka.... :slinka:

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania
----------------------------------------------------
Przez PW udzielam porad w zakresie:
- żywienia zwierząt gospodarskich i towarzyszących - nieodpłatnie
- wyrobu napojów alkoholowych - 230zł/opinię + VAT, płatne z góry przelewem na konto.
Pokaż profil użytkownika Pokaż strony domowej użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
Mariusz
Winiarski mistrz

Zarejestrowano: 23-4-2003
Miasto: Jasło

Nastrój: optymistyczny

[*] wysłano w 12-4-2005 o godz. 23:04

Temat beczek jest niestety bardzo ciężkim tematem. Problem zepsucia wina w nowej beczce jest tematem ogólnie znanym i ostrzega o tym każdy kto produkuje czy sprzedaje beczki. Zapewne powodem było słabe przygotowanie wyługowanie z dębu szkodliwych substancji przed zalaniem. Na pewno nie spisywał bym na straty tej beczki po prosu próbował ja odratować próbując ponownie solidnie odkazić. Przyznam iż z zaostowieniem nie miałem do czynienie więc dobrze by było jak by wypowiedział się jakiś chemik ja to zneutralizować (poproś ewentualnie Macieja przez PW aby się wypowiedział).

Wypalenie raczej odpada, po prostu nie ma jak. Żeby dobrze wypalić trzeb by było beczkę rozebrać potem złożyć i uszczelnić to nie jest takie proste.
Z standartowych metod odkażania to, wrzątek, roztwór piro, spalanie pasków siarki, oraz chemia czyli was a później neutralizacja.
Na pewno się nie poddawaj i próbuj coś z tym zrobić, wprawdzie jest to 25L więc kawałek beczki ale na pewno się da. Po kilku próbach płukania - odkażani zrób jakieś tanie wino choćby ryżowe i zalej nią beczkę jak zaoctuje to pozostanie ci przeznaczenie jej na szlachetniejsze trunki o wyższych %.

Euro-Win - prasy, beczki oraz inne akcesoria przydatne przy produkcji wina i uprawie winorośli
Picie wina to - życie, Degustacja wina - to nauka, Rozmowa o winie - to sztuka
Maciej
Konsultant Spamkiller

Zarejestrowano: 24-9-2003
Miasto: Wrocław/Piława - AOC Pogórze Sudeckie

[*] wysłano w 13-4-2005 o godz. 15:16

Nie sądzę, żeby był poważniejszy problem z odkażeniem beczki. Gorzej z usunięciem smrodków i absmaków, które zepsuta beczka wniesie do kolejnego wina.
Próbowałbym, jak pisze Wesoły, najpierw po prostu umyć, potem zalać na parę dni r-rem NaOH (ze 2%), wypłukać, zalać r-rem H2SO4, wypłukać znowu. Jeśli masz możliwość wypalenia, np. nad palnikiem gazowym, raczej też nie zaszkodzi, znów wypłukać, solidnie zasiarkować, albo zalać 2% r-rem pirosiarczynu.
A potem zalać, jak pisze Mariusz, jakimś winem, którego w razie czego nie będzie Ci strasznie żal.

Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika

Pokaż początek