Forum Domowych Winiarzy
Nie zalogowany [Zaloguj - Zarejestruj]
Pokaż koniec

Wersja do druku  
Autor: Temat: przycinanie winorośli
fazio
Nowy użytkownik
*

Zarejestrowano: 16-9-2005

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 12:26
przycinanie winorośli

Zasadziłem na wiosnę ok. 100 krzewów winorosli (50 new york muskat i 50 alwood). wyrosły już dośc duże (niektóre nawet do 1,5 metra). Kiedy i w jaki sposób zacząć je przycinać?
I czy z tych odciętych gałązek można wyhodować nowe sadzonki?

Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
DarekRz
Super Moderator

Zarejestrowano: 25-4-2003
Miasto: Białystok

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 12:31

Dlaczego akurat te odmiany?

Jesli zdrewniałe latorosle będą miały przy cięciu grubość min. 6-7 mm srednicy to nadaja się na sadzonki.
Misza
Winiarz

Zarejestrowano: 23-4-2004
Miasto: Rybnik

Nastrój: No Mood.

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 12:44

Dołączę się do pytania Darka: co masz zamiar zrobić w przyszłości z taką ilością owoców alwooda i ny muskata? :kwasny:
fazio
Nowy użytkownik
*

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 13:45

sadzonki te polecili mi hodowcy. Ponoć nadają się na wino...
Czy może ktoś ma doświadczenia z robieniem winka z tych odmian?

DarekRz
Super Moderator

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 13:53

Fazio - wybacz, ale nie mogę wyjśc z podziwu dla Twej łatwowierności - jeden gosć polecil Ci NY muskata i Alwooda a Ty od razu kupiłeś 100 sadzonek??? :(. Bez poszukania opinii innych? Chocby w sieci? Nawet znajdując same opisy odmian i trochę informacji ogólnych o winorosli dowiedziałbys się, że są to odmiany z duzym udziałem genów winorosli amerykańskiej vitis labrusca - w dodatku i Alwood i NY Musc. są odmianami raczej deserowymi niż winiarskimi - przynajmniej dla mnie - bo zjeść to jeszcze bym dal radę - wino najwyzej z NY M - i to winogronowe mógłbym zaakceptować (z Alwooda nie pilem - ale wali labruchą więc proste :) ). Skoro nasadziłeś taką ilość i myslisz o ich rozmnażaniu to pewnie masz nadzieję na sprzedaż wina z nich w przyszłości???? To informuję Cię, jesli jeszcze nie znalazłeś takiej informacji, że w Unii Europejskiej nie wolno produkować w celach komercyjnych wina z odmian z udziałem v. labrusca.
Maciej
Konsultant Spamkiller

Zarejestrowano: 24-9-2003
Miasto: Wrocław/Piława - AOC Pogórze Sudeckie

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 14:20

Fazio, śledzę ten temat i, podobnie jak Darek, nie mogę wyjść z podziwu.
Sytuacja dojrzała już chyba, żeby powiedzieć przykrą prawdę: jeśli masz zamiar robić wino, a potem jeszcze pić bez przymusu, to łatwiej będzie rozstać Ci się z Twoimi krzaczkami już teraz i zastąpić je czymś przyzwoitym.
Ja, jeśli poczekałbym na pełne owocowanie (trzy lata), dbając i chuchając na winniczkę, pracując przy uprawie, inwestując w słupy, druty, sprzęt do uprawy i produkcji wina, a wtedy dopiero dowiedziałbym się, że z NYM i Alwooda wina, nawet "jako takiego" zrobić się nie da czułbym się odrobinkę zawiedziony.
Powiedz proszę, jacy "hodowcy" polecili Ci te odmiany na wino?

greg_x
Admin

Zarejestrowano: 7-2-2005
Miasto: Wrocław

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 14:27

Przepraszam, że się wtrącam... Jesteś z okolic Zielonej Góry... Czy sadzonki nie są przypadkiem od p. Telatyńskiego?

Pokaż profil użytkownika Pokaż strony domowej użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
fazio
Nowy użytkownik
*

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 14:51

no to ładnie minie teraz pocieszyliście...
To co zrobić? Zaorać pole i jeszcze raz zasadzić? Może jednak coś się z tego da zrobić? Przecież ludzie w końcu po coś to uprawiają?
Jakie odmiany moglibyście mi polecić na winko, mając na uwadze oczywiscie nasz klimat i warunki do uprawy winorośli?
P.S.
Jestem z Żar, pana Telenowskiego nie znam... może na szczęście...

Maciej
Konsultant Spamkiller

Zarejestrowano: 24-9-2003
Miasto: Wrocław/Piława - AOC Pogórze Sudeckie

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 15:23

Cytat
Wysłane przez fazio To co zrobić? Zaorać pole i jeszcze raz zasadzić?
Ja bym tak zrobił :(

Cytat
Może jednak coś się z tego da zrobić? Przecież ludzie w końcu po coś to uprawiają?
Może zeżreć w stanie surowym się da. Wina z tego nie zrobisz. A ludzie? Cóż, ludzie robią jeszcze dziwniejsze rzeczy, niż uprawa NYM.
Cytat
Jakie odmiany moglibyście mi polecić na winko, mając na uwadze oczywiscie nasz klimat i warunki do uprawy winorośli?
W Żarach masz rewelacyjny klimat, jak na polskie warunki. Na początek poczytaj sobie w Winach Gronowych o uprawie winorośli.

KrzychoG
Zasłużony Winiarz

Zarejestrowano: 17-8-2003

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 18:56

:placze:
Pozwól, że najpierw zapłaczę.
Ech żal...

Dobra do sedna.
Jesliś narwał gdzieś sztobrów i narobił sam sadzonek to Twoja sprawa i odpowiedzialność. Jeśli jedank ktoś Ci to sprzedał za cieżkie pieniądze i przy tym zareklamował na wino, to możesz mieć śmiało pretensje ale do niego. Zrozumiałbym, a raczej wybaczył, rekomendacje tych odmian jako desery, jednak rekomedowanie ich na wino powinno być chyba karalne.

Chcesz pocieszenia? Znam jendą osobę, która uważa, że alwood potrafi być bardzo smaczny i cenię jej opinie.
Trzeba niby tylko wiedzieć kiedy ją rwać.
Co więcej ponoć kilka osób również uznało ją za bardzo smaczną, coś zatem musi być na rzeczy. Próbowałem w zeszym roku ale nie byl wlaściwie dojrzały i nic nie pokazał.
Tobie bedzie dojrzewał zawsze.
Dopuszczam do głowy myśl, że niektóre labruski tj odmiany o sporym udziale Vits labrusca mogą być smaczne - w bezpośrednim spożyciu. Jednak ich zastowanie do wina jest wieeeelce dyskusyjne.

Zostaw klika krzaków, zrób wino i za karę niech wypiją polecający :D.
Nic orać nie musisz. Wykop, wsadz w doniczki i sprzedaj lub jakoś wymień u tego sprzedawcy na coś innego? Albo wykop z korzeniami po sezonie i oddaj jako sadzonki kopane :)
Sam nie wem ale ratuj się chłopie jeśli chcesz się raczyć dobrym winem za lat kilka.

POZDR K

http://www.e-sadzonka.pl - Profesjonalne sadzonki winorośli
Pokaż profil użytkownika Pokaż strony domowej użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
wihenek
Winiarz

Zarejestrowano: 10-12-2003

[*] wysłano w 16-9-2005 o godz. 21:33

Cytat
Wysłane przez fazio

To co zrobić? Zaorać pole i jeszcze raz zasadzić? Może jednak coś się z tego da zrobić?

Możesz spróbować szczepić wiosną, to co się uda to rok do przodu.

Cytat

P.S.
Jestem z Żar, pana Telenowskiego nie znam... może na szczęście...

Może szkoda coś tam lepszego na wino by się u niego znalazło

Heniek
kubej
Winiarz

Zarejestrowano: 4-3-2005
Miasto: Gdynia

[*] wysłano w 18-9-2005 o godz. 12:24

Hej jeśli chodzi o Alwooda to p.R. Myśliwiec nawet pisze o ich przeznaczeniu: "Krzewy tych odmian służą zazwyczaj do pokrywania różnych konstrukcji ogrodowych, jak: altany, pergole, trejaże, wysokie mury, ściany, filary itp. Są to mieszańce pochodzące wprost od amerykańskiego gatunku winorośli lisiej (Vitis labrusca). Przy silnym cięciu owoce są często nawet całkiem duże - średnica jagód dochodzi do 2 cm. Gorzej niestety ze smakiem owoców. Miąższ śluzowaty lub galaretowaty, nie zrośnięty ze skórką, o specyficznym, rzadko lubianym posmaku i aromacie"

Teraz to już po fakcie. Ale na przysżłość to może lepiej zaciągnąc opinii u kilku handlarzy sadzonek, no i oczywiście podstawa to to forum :)

\"Vino pellite curas\"
Horacy
RAF
Winiarz

Zarejestrowano: 21-7-2005

[*] wysłano w 18-9-2005 o godz. 20:15

siemka
Tak sie składa że mam 2 młode labruski i jedną starą ma chyba ze 25 lat i troche szkoda jej wyciąć.
Czy jakbym zaszczepił na nich jakąś inną odmianę to czy nie oddziedziczyła by po labrusce [jako podkładce] jakiś złych cech?
Ten stary krzak był ścięty do zera 2 lata temu i chyba dałoby się jeszcze coś na nim zaszczepić, a ponadto ma rozbudowany system korzeniowy.
KrzychoG
Zasłużony Winiarz

Zarejestrowano: 17-8-2003

[*] wysłano w 18-9-2005 o godz. 20:19

Próbuj ale życzę dużo powodzenia...
Nic złego nie odziedziczy jeśli tyko zaszczepisz skutecznie.

POZDR K

http://www.e-sadzonka.pl - Profesjonalne sadzonki winorośli
RAF
Winiarz

Zarejestrowano: 21-7-2005

[*] wysłano w 18-9-2005 o godz. 20:31

Na szczepieniu się troche znam więc nie powinno być problemu teraz tylko musze znaleźć w okolicy jakąś dobrą odmianę. A tego starego krzaka to chyba zaszczepie tak by labrucha jeszcze rosła bo jak by sie coś nie udało to będę jeszcze raz szczepił.

A próbował ktoś uprawy winogron w sadzie jabłkowym. Wykorzystując rusztowania do wiązania jabłonek?
Gdyby rósł po górze to miałby wystarczająco dużo światła i nie wadził by jabłoniom.

Ja tak będę go prowadził po rusztowaniach i będę go silnie cioł by się nadmiernie nie rozrastał.
Eliot
Młodszy winiarczyk
**

Zarejestrowano: 14-8-2005
Miasto: Strzegom

[*] wysłano w 18-9-2005 o godz. 20:39

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/0121.htm

Znajdują się tu ODMIANY WINOROŚLI PRZEZNACZONE DO UPRAWY W CELU POZYSKIWANIA WINOGRON DO WYROBU WIN GRONOWYCH
nikodem
Winiarski mistrz

Zarejestrowano: 5-6-2004
Miasto: Gliwice

Nastrój: pozytywny

[*] wysłano w 19-9-2005 o godz. 23:30

Żal mi fazia.... 100 sadzonek... :niewiem:
ale sam wyleczyłem się już z robienia wina z 'byle czego', dobra odmiana to podstawa,
Fazio, posłuchaj KrzychaG i innych, naprawdę szkoda Twojej pracy z takimi odmianami. Możesz zostawić parę krzaczków, ale tylko dlatego, żeby się przekonać, że ci, którzy Tobie TUTAJ radzą mają rację.
Powodzenia i głowa do góry, jeszcze nie wszystko stracone!
Pozdrawiam, Nik
thor2
Nowy użytkownik
*

Zarejestrowano: 22-9-2005

[*] wysłano w 22-9-2005 o godz. 13:40

mam pytanie dlaczego nie wolno w uni produkować win z dodatkiem v. labrusca?
jaki ma wpływ dodatek labrusci na smak wina ??
DarekRz
Super Moderator

[*] wysłano w 22-9-2005 o godz. 13:50

Bo w winiarstwie europejskim wciąż jeszcze ceniona jest kultura elit (kultura smaku również) a nie podobnie jak v. labrusca pochodząca z Ameryki Pn . popkultura :). Wyjaśniając jasniej - mozna to porownac do teatru wystawiającego komedie i pytania dlaczego dyrektor zabrania wystawiania sztuk w których aktorom znienacka opadają spodnie i wszyscy kopią się po tyłkach - ??? Przecież z pewnościa znaleźli by sie tacy których by to smieszyło i którzy zapłacili by za bilet?

Czy to wyjasnienie wystarczy czy rozwijac dalej :hahaha:
thor2
Nowy użytkownik
*

Zarejestrowano: 22-9-2005

[*] wysłano w 22-9-2005 o godz. 14:15

jak rozumiem niema ono zbyt szlachetnego smaku??
i wnioskując z tej wypowiedzi nadaje się raczej na tanie wino dla tych co w smaku ceniom kopnięcie a nie wyrafinowany aromat :)

ja chyba mam u siebie stary krzak Aurory jak zdążyłem zidentyfikować chciałbym troche rozsadzić (uzyskać więcej sadzonek)
a od kolegi dostałem (prawdopodobnie) new york muskat smak wina nie jest specjalny (wręcz ochydny)
sachar
Nowy użytkownik
*

Miasto: Olkusz

[*] wysłano w 23-9-2005 o godz. 23:44

ja kupilemodmiane rondo podobno sie nadaja na wino co myslicie?
Eliot
Młodszy winiarczyk
**

Zarejestrowano: 14-8-2005
Miasto: Strzegom

[*] wysłano w 24-9-2005 o godz. 16:29

czy winorośl Bianca nadaje się na polskie klimaty? Robią z nich Martini
IKRA
Starszy winiarczyk

Zarejestrowano: 28-9-2004
Miasto: Gorlice gg-528692

[*] wysłano w 24-9-2005 o godz. 17:01

Jesteś przekonany Eliot, że Martini robi się się z Bianki? Ja zawsze myślalem, że robi się je z vinifery (nie wiem z jakiej bo nie pijam wermutów). To chyba chodzi o to, że białe Martini opisuje się jakoś tak na etykiecie, że mogło Ci się pomylić. Chyba, że ja coś pomieszałem.

Pozdrawiam
IKRA
moonjava
Super Moderator

Zarejestrowano: 30-4-2003
Miasto: jak studnia bez dna (Kraków)

Nastrój: porzucam kroków rytm na bruku

[*] wysłano w 24-9-2005 o godz. 17:16

r

:chytry:

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania
----------------------------------------------------
Przez PW udzielam porad w zakresie:
- żywienia zwierząt gospodarskich i towarzyszących - nieodpłatnie
- wyrobu napojów alkoholowych - 230zł/opinię + VAT, płatne z góry przelewem na konto.
KenyP
Młodszy winiarczyk
**

Zarejestrowano: 27-7-2005
Miasto: Mysłowice

[*] wysłano w 25-9-2005 o godz. 07:47

:D... BIANCO oznacza ze jest to wino białe! Biały wermut z winogron jasnych. Bo również jest wermut czerwony i wtedy pisze ROSSO. wiec sadze ze nie ma to nic wspolnego z o dmiana winorosli. Wydaje mi sie również ze wino to jest kupazem win z kilku odmian ale moze sie myle

Pokaż początek